Wireless cihazlarından yayılan 2.45 GHZ elektromanyetik alanın rat kutanöz immün sistem üzerine etkisi
The effects of 2.45 GHZ electromagnetic field emitted from wireless devices on rat cutaneous immune system
  1. Tez No: 388740
  2. Yazar: OYA OYLUM KAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kablosuz yerel alan ağları kişisel kullanım yanısıra alışveriş merkezleri, cadde, sokak gibi kamuya açık alanlarda kolay iletişim sağlaması açısından sıkça tercih edilmektedir. Teknolojik iletişim araçlarının artan kullanımı nedeniyle elektromanyetik alan (EMA) maruziyetinin biyolojik sistemler üzerine etkisine olan ilgi de artmaktadır. Deri, vücudumuzun en geniş yüzey alanına sahip ve en fazla EMA'ya maruz kalan organıdır. Bu çalışmada wireless cihazlarından yayılan 2.45 GHz EMA maruziyetinin rat kutanöz immün sistem üzerine etkilerini incelemek için deri örneklerinde çeşitli sitokin (IL-1α, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, TNF-α, IFN-ɣ) düzeylerini ve toll-like reseptör (TLR2, TLR3, TLR4, TLR7, TLR8 ,TLR9) ekspresyonlarını incelemeyi amaçladık. Çalışmada 40 adet Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar her grupta 8 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı; kontrol grubu (K), 1 saat/gün EMA'ya maruz kalan grup (D1), 3 saat/gün EMA'ya maruz kalan grup (D3), EMA uygulanmaksızın deney düzeneğinde pet tüpte 1 saat/gün bekletilen sham kontrol grubu (S1), EMA uygulanmaksızın deney düzeneğinde pet tüpte 3 saat/gün bekletilen sham kontrol grubu (S3). Deney grupları pet tüpler içerisinde dört hafta süresince (haftada 5 gün) 2.45 GHz frekanslı 64 Mw/kg SAR değerli EMA'ya maruz bırakıldı. Kontrol grubu ise EMA'ya maruz kalmadan kafeste tutuldu. Son EMA maruziyetinden 24 saat sonra ratlar sakrifiye edildi. Deri örneklerinde sitokin düzeyleri ve TLR ekspresyonları ELISA yöntemiyle kit prosedürlerine uygun olarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The effects of 2.45 GHz electromagnetic field emitted from wireless devices on rat cutaneous immune system Wireless local area networks are often preferred since it provides easy communication in shopping malls, streets and public places as well as personal use. Because of the growing use of technological communication tools, the interest in the effect of exposure of electromagnetic field (EMF) on biological systems is also increasing. The skin has the largest surface area of the body and it is the most exposed organ to EMF. In this study, we aimed to investigate various cytokine (IL-1α, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, TNF-α, IFN-ɣ) levels and toll-like receptor (TLR2, TLR3, TLR4, TLR7, TLR8 ,TLR9) expressions in the skin samples to establish the effects of EMF exposure from wireless devices emitting 2.45 GHz on rat cutaneous immune system. Fourty Wistar albino rats were used in this study. Rats were divided into 5 experimental groups and each group had 8 rats as follow; control group (C), 1 hour / day EMF exposed group, 3 hours / day EMF exposed group, the sham control group (S1) which includes holding in the pet tube for 1 hour /day in the experimental setup and the sham control group (S3) which holding in the pet tube for 3 hours/ day in the experimental setup without EMF exposure. Experimental groups were exposed to 2.45 GHz 64 Mw / kg SAR in pet tubes for four weeks (5 days per week). The control group was kept free from exposure to EMF in the cage. The rats were sacrificed after 24 hours from last exposure. In the skin samples TLR expressions and cytokine levels were investigated by ELISA method in accordance with the procedure kits.