Prenatal ve postnatal dönemde kablosuz haberleşme cihazlarına uzun süreli maruziyetin rat böbrekleri üzerine etkileri
Investigation of effects of prenatal and postnatal exposure of 2.45 ghz wireless comunication devices on developing rat kidney
  1. Tez No: 314304
  2. Yazar: AYÇA ESRA KUYBULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RIFAT ÖRMECİ, PROF. DR. FARUK ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; prenatal ve postnatal dönemde kablosuz internet frekansında (2450 Hz) elektromanyetik alana (EMA) uzun süre maruz kalmanın, erkek Wistar ratlarda böbrek dokusunda oksidatif stres ve apoptozis gelişimine etkilerini araştırmaktır.Çalışma, prenatal, postnatal ve kontrol grubu olmak üzere üç grup rat üzerinde gerçekleştirdi. Prenatal gruptaki yavruların anneleri gebeliğin ilk gününden doğuma kadar 1 saat/gün süreyle; postnatal gruptaki yavrular ise doğumdan 12 haftalık oluncaya kadar aynı koşullarda 2450 MHz EMA?ya maruz bırakıldılar. Kontrol grubunu, yalancı maruziyet grubu oluşturdu. Tüm gruplardaki ratlar 12 haftalık olunca sakrifiye edildi.Prenatal dönemde elektromanyetik alan uygulanan grupta böbrek dokusu MDA ve TOS düzeyi yüksek, TAS, SOD düzeyi düşüktü. GPX düzeyleri açısından gruplar arasında fark yoktu. İdrar NAG /kreatinin oranı prenatal ve postnatal grupta anlamlı yüksek bulundu (P0.05, P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate wireless electromagnetic field (EMF) with a internet frequency of 2450 Hz, for a long time exposure induced oxidative stres and apoptosis on kidney tissues of pre- and postnatally exposed male Wistar rats.The study was conducted in three groups of rats which were prenatal, postnatal and control groups. Mothers of rats in the prenatal group from the first day of pregnacy until delivery for 1h/day; rats in the postnatal group until 12 weeks of the birth were subjected to the 2450 MHz EMF in same conditions. The control group consisted of sham exposed group. At the 12 weeks of age whole rats in all groups were decapitated.Renal tissue MDA and TOS levels of prenatal exposure group were high, TAS and SOD levels were low. GPX levels did not differ between groups.