Böbrek hücreli kanserde ZEB2 protein ekspresyonu ve prognostik faktörlerle ilişkisi
Zeb2 protein expression and its relationship with prognostic factors in renal-cell carcinoma
  1. Tez No: 388757
  2. Yazar: YUSUF GENÇTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATILĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada böbrek hücreli kanserlerinde ZEB2 proteininin immünohistokimyasal boyanma ile tümör boyutu, tümör evresi, nükleer derece gibi prognostik parametrelerin ilişkileri araştırılmış ve ZEB2 protein ekspresyonun prognozun belirlenmesinde kullanılıp kullanılamayacağı incelenmiştir. Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde 2009-2014 yılları arasında böbrek tümörü nedeniyle radikal veya parsiyel nefrektomi yapılan ve patolojisi böbrek hücreli karsinom (BHK) olan 79 hastanın patoloji materyalleri yeniden gözden geçirildi. Her tümör için seçilen parafin bloklardan hazırlanan kesitlerde ZEB2 ekspresyonlarını değerlendirmek üzere immunohistokimyasal inceleme yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda incelenen 79 olgunun 45'i (%57) erkek, 34'ü (%43) kadın olup, hastaların yaş ortalaması 60,19 idi. Hastaların 57'sine radikal nefrektomi 22'sine parsiyel nefrektomi yapıldı. Hastaların pT evresine göre dağılımı, pT1,pT2 ve pT3 ve pT4 evresi için sırasıyla 45 (%57), 17 (%21,5), 11 (%13,9), 6 (%7,6) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we have evaluated the relationship between prognostic parameters such as tumor size, tumor stage, nuclear grade with the immunostaining of renal cell cancer by ZEB2 protein and we also investigated the prognostic value of ZEB2 protein expression. Patients and method: We have retrospectively evaluated the medical records of 79 patients who underwent radical or partial nephrectomy between 2009-2014 in own clinic and pathologically diagnosed as renal cell cancer (RCC). We have performed immunohistochemical examination to observe the expressions of ZEB2 in all paraffin blocks which was chosen for all tumors. Results: Of the 79 patients 45 (57%) and 34 (43%) were male and female, respectively. The mean age of the patients was 60,19 (range:14-81). 57 patients underwent radical nephrectomy and partial nephrectomy was performed in 22 patients. The distribution of patients according to pT stage, pT1, pT2, pT3 and pT4 stage was 45 (57% ), 17 (21,5 %) , 11 (13,9 %) and 6 (7,6 %), respectively. According to pT stage of patients, there was statistically significant relationship between ZEB2 antibody immunohistochemical staining and the degree of ZEB2 expression (p5,8 cm.