Otoimmün tiroid hastalıklarında servikal vestibüler myojenik potansiyellerin (SVEMP) değerlendirilmesi
- Tez No: 388756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÜRBÜZLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumda sık görülen otoimmün tiroid hastalıklarından hashimoto tiroiditi ile graves hastalığının, servikal vestibüler uyarılmış myojenik potansiyeller (sVEMP) sonuçlarını değerlendirerek, ötiroid otoimmün tiroid hastalıklarının sVEMP arkına etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 2014 ocak ve haziran ayları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine başvuran 11 graves ve 27 hashimoto hastası ve 37 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Graves hasta grubumuzun 8'i (%72,7) kadın, 3'ü (%27,3) erkekken grubun yaş ortalaması 37,36 idi. Hashimoto tiroiditi hasta grubumuzun 25'i (%92,6) kadın, 2'si (%7,4) erkekken grubumuzun yaş ortalaması 39,78 idi. Kontrol grubunun 29'u (%78,4) kadın 8'i (%21,6) erkekken grubumuzun yaş ortalaması 35,89 idi. Hashimoto tiroiditi, graves hastalığı ve kontrol grubu arasında sVEMP cevapları karşılaştırıldığında; sağ kulak için, p1 dalgalarının latans değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). N1 dalgaların latans değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). P1, n1 amplitüd değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Sol kulak için, p1 dalgalarının latans değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). N1 dalgalarının latans değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). P1, n1 amplitüd değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Bu çalışmada elde ettiğimiz veriler, otoimmün tiroid hastalıklarının sVEMP sonuçlarına etki etmediğini ve sakkülokolik yol üzerinde bir değişiklik oluşturmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the results of cervical vestibular evoked myogenic potentials (sVEMP) hashimoto's thyroiditis and graves' disease from autoimmune thyroiditis of the most common diseases and to research the impact of euthyroid autoimmune thyroiditis diseases on sVEMP arch. In our study, 11 graves patients, 27 hashimoto patients and 37 healthy people who applied to Gaziosmanpasa University, Research and Application Hospital, Department of Endocrinology and Metabolic Diseases were accepted as volunteers in between january – june 2014. Our graves patients' group consisted of 8 women (72,7%) and 3 men (27,3%) and the average of men age was 37,36. Our patient group with hashimoto's thyroiditis consisted of 25 women (92,6%) and 2 men (7,4%) and the average of age was 39,78. There were 29 women (78,4%) and 8 men (21,6%) in our control group and the average of age was 35,89. When the replies of sVEMP were compared among the groups of hashimoto's thyroiditis, graves' disease and control, any significant difference was not observed among latency values of p1 waves for the right ear (p>0.05). Any significant difference was not observed among latency values of n1 waves (p>0.05). Any significant difference was not observed between p1 and n1 amplitude values (p>0.05). Any significant difference was not observed among latency values of p1 waves for the left ear (p>0.05).Any significant difference was not observed among latency values of n1 waves (p>0.05).Any significant difference was not observed between p1 and n1 amplitude values (p>0.05). The information that we have obtained from this study set us thinking that the autoimmune thyroiditis disease has not an impact on sVEMP results and does not create a change on sacculocolic line.