Yabancı portföy yatırımlarının ekonomik büyüme üzerine etkileri: Türkiye örneği
Forei̇gn portfoli̇o i̇nvestments effect on economi̇c growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 388928
  2. Yazar: HASAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Finansal küreselleşme ile hız kazanan yabancı sermaye ülkeler için önemli bir finansman aracı ve finansman kaynağı haline gelmiştir. Özellikle 1990'lı yılların başlarında ulusal sermaye piyasalarının hızla liberalleşmesi, sermaye faktörlerinin de hareketlenmesine neden olmuştur. Yabancı sermaye türlerinden biri olan yabancı portföy yatırımlarının gelişmekte olan bir ülkeye, yabancı yatırımın borçsuz kredi kaynaklarını sağlaması, sermayenin etkili bir şekilde tahsisini artırması ve yerel sermaye piyasasını etkilemesi gibi faydaları bulunmaktadır. Ayrıca, bir ülkenin daha fazla yabancı portföy yatırımı çekmesi, o ülkenin gerek ekonomik altyapısının gerekse mali sektörünün serbest piyasa ekonomisi anlamında sağlam bir altyapıya sahip olduğunu ve uluslararası sermaye akımlarına getirdiği serbestleşmenin de varlığını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yüksek değerlere ulaşan yabancı portföy yatırımlarının belirleyicilerini tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde portföy yatırımlarının kavramsal çerçevesine yer verilmiş ve portföy yatırımlarında kullanılan finansal araçlar ile portföy yatırımlarının nedenleri açıklanmaya çalışılmış, portföy yatırımlarının gelişmekte olan ülkelere etkileri irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde finansal küreselleşme bağlamında portföy yatırımları göz önünde bulundurularak finansal serbestleşmenin tanımı yapılmış, Türkiye'de finansal serbestleşme ve yabancı sermaye ilişkisi incelenerek Türkiye Ekonomisinde cari işlemler hesabı dengesi ve portföy yatırımları İlişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yabancı portföy yatırımları ele alınarak uluslararası portföy yatırımları açıklanmış, global finans merkezleri üzerinde durularak yabancı portföy yatırımlarını etkileyen faktörler açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Türkiye'de finansal serbestleşme ve Türkiye'ye yönelen portföy yatırımlarının gelişimi ele alınmış Türkiye'ye yönelen portföy yatırımlarının nedenleri incelenerek portföy yatırımlarının Türkiye ekonomisine etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial globalization accelerated with foreign capital an important financing instrument for countries and has become a source of financing. Especially at the beginning of the 1990s, the rapid liberalization of the domestic capital market capital of factors has led to the mobilization. One type of foreign capital, foreign portfolio investment in developing countries, providing sources of foreign investment in the clear loans, capital increase and the effective allocation of benefits, such as local capital markets are affecting. In addition, a country more foreign portfolio investment to pull that country to its economic infrastructure as well as the financial sector, free market economy in terms of a robust infra structure that you have and to international capital flows brought liberalization also indicate the presence. The aim of this study in Turkey, reaching the highest value is to identify the determinants of foreign portfolio investments. In the first part of the study are given, and the conceptual framework of Portfolio Investments Portfolio Investments Portfolio Investments and Financial Instruments used in attempts to explain the reasons for Developing Countries Impact of Portfolio Investments have been analyzed. Work in these condsection Financial Globalization in the Context of Portfolio Investments consideration of financial liberalization has been defined in Turkey Financial Liberalisation and Foreign Direct relationship by examining Turkey's Economy Current Account Balanceand Portfolio Investment Relations were explained. In the third part of the study will be analyzed Foreign Portfolio Investments Portfolio Investments International explained with emphasis on the Global Financial Centres Factors Affecting Foreign Portfolio Investments have been explained. Financial Liberalisation in Turkey in the last part of portfolio investments in Turkey and Turkey discussed the Development Tendency of Portfolio Investments Portfolio Investments examining why Effects focused on Economy of Turkey .