Bir üretim olak heykel ve diğer üretim biçimleriyle etkileşimleri
Production as a sculpture and other production interactions with format
  1. Tez No: 388935
  2. Yazar: EDİZ YENMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH APA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
'Üretim' süreci, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ve insanoğlunun ilerlemesiyle devam eden bir süreçtir. Yerleşik yaşamla beraber daha da belirgin hale gelen bu süreç, teknik gelişmelerle hız kazanmış ve nihayet artık makinenin, çeşitli enerji kaynaklarının kullanıldığı süreçle devam etmiştir. Üretim ilişkileri, Sanayi Devrimi'yle yeniden şekillenmeye ve yeni bir sosyal ortamı da belirlemeye başlamıştır. Bütün bu değişimlerle beraber, 'sanatsal üretim' de bu değişim ve dönüşümden etkilenmektedir. Heykel Sanatını bir üretim olarak kabul ederek, sanatsal üretimle, genel anlamda üretimi gündelik, sıradan ihtiyaç üretimini birbirinden ayıran ya da yaklaştıran faktörler üzerine bir tartışma ortamının var olduğu gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Bu noktadan hareketle, araştırma, sanatsal üretimin gerçek doğası ve onu diğer üretim türlerinden ayıran ya da benzeştiren yanlarını ortaya koymayı, tartışmayı, sanatçının nasıl çalıştığını ve sanatsal üretimin ayırt edici özelliklerinin ne olduğunu anlamayı hedeflemiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Üretim, Sanatsal Üretim, Teknik, Zanaat, Emek Türleri
Özet (Çeviri)
'Production' process is a process that continues with the history dating back to thousands of years and progress of mankind. With this process even more pronounced habitats, gained pace with technical development and finally the machine no longer has continued the process in which a variety of energy sources. Production relations, the Industrial Revolution, began to appear in remodeling and social environment. All these changes together, 'artistic production' is also affected by this change and transformation. Recognizing Sculpture as a production, artistic production with, in general everyday production needs to accept the fact that there is a debate on separating from each other or closer to the ordinary needs of the factors of production. From this point on, the true nature of artistic production and reveals that separates or simulated side of him from other production types, to discuss how the work of the artist and distinguished artistic production annoying need to understand what the properties. KEY WORDS Production, Artistic Production, Technical, Craft, Labor Types