Üretim işletmelerinde çalışan hilelerine karşı alınan önlemler üzerine bir araştırma: Antakya örneği
A research study on the measures taken against employee origined fraud in manufacturing companies: The case of Antakya
  1. Tez No: 388938
  2. Yazar: NESRİN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde iş dünyasının en önemli sorunlarından biri haline gelen çalışan hileleri, işletmelere ekonomik zararlar vermesinin yanı sıra itibar kaybına da yol açmaktadır. İşletmenin büyüklüğü, faaliyette bulunduğu sektör ve zaman dilimine bağlı olmaksızın her işletme için kurumsal bir problem haline gelen hilenin meydana gelmesinde çalışana gereğinden fazla güven duyulması, başarısız insan kaynakları yönetimi, yetersiz denetim uygulamaları ve zayıf iç kontrol sistemi gibi unsurlar önemli rol oynayabilmektedir. Acaba işletmeler bünyelerinde meydana gelen çalışan hilelerinin ve hilelere olanak sağlayan zayıflıklarının farkında mıdır? Bu araştırma çalışması işletmelerin çalışan hilelerini önlemeye yönelik uygulamalarının durumunu tespit etmek suretiyle güncel önemi olan bu soruya Antakya'da faaliyet gösteren üretim işletmeleri düzeyinde yanıt aramayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak araştırma kapsamındaki şirketlerin iç kontrol sistemi unsurlarının çoğuna sahip oldukları ancak kontrol faaliyetlerinin etkin olmamasının ve güvene dayalı iş ilişkilerinin şirket çalışanları tarafından gerçekleştirilen bazı hileli işlemlerin meydana gelmesine olanak sağladığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Çalışan hileleri, iç kontrol sistemi, yolsuzluk örnekleri
Özet (Çeviri)
The employee origined frauds, which are one of the biggest problems encountered in business life, not only causes economic loss but also causes loss of goodwill of businesses. Scale of enterprise, field of activity, ineffective human resources management, unsuccesful internal control system and heavily relying on employees which are the institutional problems for almost all companies in regardless of time are important factors effecting employee origined frauds. Are companies conscious of the employee origined frauds and their internal control weaknesses that make them possible? This survey aims to find out the possible answers to this question in order to define internal control applications of companies operating in the city Antakya in preventing fraudulent cases from being ocurred. We conclude that the companies we surveyed have the component of internal control system in their organization. However that most of their control systems are ineffective and most of them heavily rely on their employees may cause fraudulent cases. KEY WORDS Fraud by employees, Internal Control System, Fraudulent cases