Ceza Muhakemesi Hukukunda olağan kanun yolu olarak itiraz
Objection as an ordinary legal remedy in Criminal Procedure Law
- Tez No: 388960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda kanun yolları, mahkemeler tarafından verilen karar ve hükümlerde bir haksızlık, hukuka aykırılık veya yanılma olması ihtimaline binaen, karar ve hükümlerin yeniden incelenerek hukuki denetimden geçirilmesi ve onların düzeltilmesi için öngörülen hukuki imkânı ifade etmekte ve önemli bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Üç bölümden oluşan yüksek lisans tezi niteliğindeki bu bilimsel çalışmamızda, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda kural olarak hâkim kararlarına istisna olarak da mahkeme kararlarına karşı öngörülen ve olağan kanun yollarından biri olarak kabul edilen itiraz kanun yolu incelenmiştir. Birinci bölümde kanun yollarına ilişkin genel bilgilere yer verilmiş bu anlamda kanun yollarının anlamı, önemi, amacı ve kanun yollarına ilişkin genel hükümler değerlendirilmiştir. İkinci bölümde muhakeme hukukunda itiraz ele alınmış, hukuk muhakemesi, idare muhakemesi ve ceza muhakemesi başlıkları altında değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde muhakeme hukukunda itiraz başlığı altında ceza muhakemesinde itiraz ele alınmış ve özellikle 5271 sayılı CMK'daki itiraz hususunda kısa bir değerlendirmeyle yetinilmiştir. Son bölümde ise ceza muhakemesinde itiraz kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş ve bu kapsamda 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve yürürlükten kaldırılan 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Konuyla ilgili ilmi değerlendirmeler yansıtılmış ve Yargıtay kararlarıyla konu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal remedies in criminal procedure law are important institutions and mean legal opportunity to review, legally check and correct decisions and judgments of courts, in regard to the possibility that these decisions can include any injustice, illegality or mistakes. In this scientific work as a master thesis formed of three parts, the objection, which is in principle provided as an ordinary legal remedy against judge decisions and as exception against court rulings in Criminal Procedure Code has been examined. In the first part, general information on legal remedies has been given and their definitions, importance, objectives and general provisions on legal remedies have been evaluated. In the second part, the objection in procedure law has been examined in the context of civil procedure, administration trial procedure and criminal procedure. In the second part, the objection in criminal procedure has been discussed in the context of objection in procedure law and particularly the objection in Criminal Procedure Code numbered 5271 has been outlined briefly. In the final part of the paper, objection in criminal procedure law has been examined thoroughly and the Criminal Procedure Code numbered 5275 and the abolished former Criminal Procedure Code numbered 1412 have been discussed in a comparative approach. The scientific opinions on the subject have been explained and the related Court of Appeal Decisions have been introduced.