Müstahrec türü eserler ve özellikleri
The mustakhrej type of works and their properties
- Tez No: 388961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Hadis, birçok kısımlara ayrılan oldukça geniş bir ilimdir. Târih boyunca bu ilimle ilgili pek çok çalışmalar yapılmış ve bunun neticesinde hadis literatüründe onlarca çeşit farklı tarzda dallar ortaya çıkmıştır. Her bir dalda birçok müellif ilmî birikimleri elverdiği ölçüde eser yazmış, katkı verebilmek için yoğun çaba göstermiştir. Hadis ilmi içerisinde değerlendirilen dallarda, tez konumuzu ihtivâ eden müstahrec türü eserler de yer almaktadır. Bu tür eserler, genel itibarıyla hicrî III-V. yüzyıllar arasında yazılmış olup târihi, yalnızca üç asırla sınırlandırılabilmektedir. Tezimizde müstahrec kavramı ve özellikleri üzerinde durulmuş, günümüze ulaşan matbû müstahrec eserler tanıtılmış, ulaşıp ulaşmadığı bilinmeyen diğer eserler ise rical kitaplarından tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunların yanısıra bu tür eserler, kendi aralarında taksime tabi tutulmuş, târihî süreç içerisinde eserlerine en fazla müstahrec yazılan müellifler belirlenmiş ve bu konu etrafında bazı değerlendirilmeler yapılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The hadith is a wide range of science which divides into lots of parts. There had been many researches on this subject and as a result of this many different methods occured with tens of various styles. Many authors had written compositions on each method with the ability of their scientific knowledge and had tried hard to contribute. The mustakhrej type of compositions also take place on methods of hadith science which is including the subject of our thesis. These type of compositions are mainly written on 3-5th centuries according to the muslim calendar and can be qualified only for these three centuries. In our thesis we have focused on the conception and properties of mustakhrej term and have presented written compositions that reached nowadays where we have also tried to determine the other compositions from the rijal books whether they reached nowadays or not. Although, we have classified these type of compositions inside, determined the authors whose compositions had been mostly referenced during the historic process and tired to make some evaluations around this subject.