Terörizmle mücadele kapsamında insansız hava araçlarının rolü: Federal Yönetimli Aşiret Bölgesi örneği
The role of unmanned aerial vehicles within the fight against terrorism: The case of Federally Administered Tribal Areas
  1. Tez No: 389038
  2. Yazar: AYTEKİN TERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Dünyanın birçok bölgesinde, çeşitli terör örgütleriyle mücadele halinde olan ülkelerin bu mücadelede kullandığı en önemli araçlar, İHA ve SİHA'lardır. Durum çalışması yönteminin kullanıldığı bu tezde, Taliban ve El Kaide'ye uzun süredir güvenli bir sığınak teşkil eden ve Pakistan'a bağlı özerk bir bölge olan FYAB örneği seçilmiş ve CIA'in bu bölgede El Kaide ve Taliban'a karşı SİHA kullanımı incelenmiştir. İHA ve SİHA'lar, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Pakistan ve daha birçok bölgede terörle mücadelede kullanılmaktadır. FYAB'ın incelenmek üzere seçilmesinin sebebi, bu bölgenin, Afganistan'dan sonra en çok İHA/SİHA kullanılan ve mücadelede elde edilen sonuçların en somut ve açık şekilde görüldüğü bölge olmasıdır. İHA/SİHA'ların terörle mücadele kapsamında kullanımının her geçen gün artması, bu sistemlerin mücadeledeki rolünün ve katkısının ortaya konması ihtiyacını doğurmaktadır. Çalışma, bu ihtiyaç doğrultusunda yapılmıştır. FYAB örneğinin incelenmesi, İHA/SİHA'ların bu bölgede kullanımı sırasında karşılaşılan sorunların ve elde edilen sonuçların dikkate alınarak bu tecrübelerden faydalanılması açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın ana sorusu, terörizmle mücadelede İHA/SİHA'ların rolünün ne olduğu, mücadeleyi nasıl etkilediğidir. Bu konunun anlaşılabilmesinde, terör ve terörizm olgusunun taşıdığı anlam ve terörizmle mücadele yöntemlerinin neler olduğu ile ilgili teorik yaklaşımların rehber niteliğinde olduğu değerlendirilmiş ve çalışmada bu yaklaşımlara yer verilmiştir. Bu kapsamda ABD, İsrail, NATO ve Türkiye'nin İHA/SİHA kullanımı da ele alınmıştır. Örnek olay kapsamında ise CIA'in, FYAB'da 2004 yılından bugüne kadar İHA/SİHA kullanmak suretiyle örtülü bir şekilde yürüttüğü gözetleme ve keşif faaliyetleri ile saldırı düzenleme şeklindeki mücadele yönteminin, Taliban ve El Kaide üzerinde nasıl bir etki yarattığı ve terörizmle mücadeleyi ne ölçüde etkilediği incelenmiştir. Bu bağlamda terörle mücadelede İHA/SİHA kullanım yöntemleri ve bu araçların FYAB'da kullanımı esnasında karşılaşılan problem sahalarının çözümü ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin İHA kullanımı ve gelecekte SİHA kullanma olasılığı kapsamında önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many countries are into confrontation with various terrorist organizations in many parts of the world. The most important vehicles used in this struggle are unmanned aerial vehicles (UAVs) and unmanned combat aerial vehicles (UCAVs). In this thesis, using the case study method, Federally Administered Tribal Areas (FATA) which is a safe haven for Taliban/al-Qaeda for a long time and an autonomous region of Pakistan, selected as a sample and CIA's use of UCAV in this area against this terrorist organizations was examined. UAVs and UCAVs are used in combatting terrorism in many countries and regions like Afghanistan, Iraq, Somalia, Yemen and Pakistan. FATA is the region where UAVs and UCAVs are most used after Afghanistan and the results obtained in the fight can be seen most concrete and clearly in this region. These are the reasons why FATA was chosen as a sample. The increase of using UAVs/UCAVs within the fight against terrorism, makes it necessary to demonstrate the contribution and the role of these systems in the fight. The study was conducted according to this requirement. Studying this sample is important because of considering the results obtained during the use of UAVs/UCAVs in this region and taking into account the problems encountered in terms of benefiting from the experiences. The main question of this study is, what are the roles of UAVs and UCAVs within combating terrorism and how they affect the combat. The theoretical approaches about combating terrorism methods and the meanings of terror, terrorism were assessed as a guidance to understand this issue better. Therefore these approaches were included in this study. In this context, the US, Israel, NATO and Turkey's use of UAV/UCAV were also discussed in the study. In context of this case study, as a method of combat, the impacts of CIA's surveillance, reconnaissance and attack activities since 2004 on Taliban and al-Qaeda which are conducted in a covered way by use of UAVs/UCAVs in FATA were examined. In this context, suggestions were made regarding the methods of using UAV/UCAV in the fight against terrorism and solution of the problems encountered during use of these vehicles in FATA. In addition, suggestions were made regarding the use of UAV and the future possibility of using UCAV of Turkey.