Sanal ortamda üç boyutlu sergileme tasarımı ve bir uygulama çalışması
3D exhibition design in virtual space and an application study
  1. Tez No: 389037
  2. Yazar: İSMAİL OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Grafik tasarımcıların çözümler geliştirdiği“Sergileme Tasarımı”alanında, sayısallaşma teknolojilerinin kullanımının artması ile birlikte, farklı yaklaşımlar geliştirilebileceği ve yeni teknolojilerin bu alanda da kullanılabileceği üzerine yapılan bu araştırma ve ortaya konulan bu tez; sanal ortamda kullanılan üç boyutlu oyun motorlarını kullanarak sergileme tasarımı konusuna yeni bir bakış açısı sunmayı hedeflemiştir. Yapılan literatür incelemesi ile birlikte, oyun üretimi konusunda kullanılan teknolojiler araştırılmıştır. Sayısal ortamdaki üç boyut teknolojisinin sergileme tasarımı alanında tasarımcıya sunabileceği yeni olanaklar irdelenmiştir. Sanal gezi, panoramik fotoğraflama ve üç boyut illüzyonu veren diğer üretim teknikler de tezin araştırmasına dahil edilmekle birlikte, bu tekniklerle ulaşılabilecek sonuçlar bu tezin araştırma kapsamının dışında bırakıldı. Üç boyutlu modelleme yazılımlarının daha kolay kullanılabilen modelleme araçları sunması veya tasarımcıların çok daha kolay modelleme yapabilecekleri yeni üç boyutlu tasarım yazılımlarının piyasaya çıkması ile birlikte, sanal ortamda üç boyutlu sergileme tasarımının çok daha hızlı bir şekilde gelişeceği ortadadır. Böylelikle sanal ortamda çok daha etkin, kullanıcı ile daha fazla etkileşime giren ve hedef kitle açısından çok daha ilgi çekici çözümlerin üretilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims on a new approach to the exhibition design subject via 3D game engine softwares, which graphic designers developed solutions by using growing digital technologies. With the literature research, the technologies using for game development was investigated. At the same time new possibilities for the designers who wants to make exhibition design by using digital 3 Dimensional Computer Technologies was focused. Virtual tours, panoramic photography techiques were investigated but the results and findings of these methods were excluded from this thesis. It is clear that by offers of the tools with new softwares for the three dimensional design and simplicity of the using that tools, 3D exhibition design will grow much more. In this manner, it will be much more possible to design more interactive and interesting solutions in digital virtual world.