Konjonktürel dalgalanmaların devlet müdahaleciliğine etkisi çerçevesinde: 2008 Global Mali Krizi
The effects of business cycles on government interventionism within the framework of he 2008 Global Financial Crisis
- Tez No: 389067
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ekonomik kriz aniden ortaya çıkan ve ekonomideki her oyuncu üzerinde yıkıcı etkisi olan bir durumdur. Ekonomik krizler, bu yıkıcı etkisinin yanında iktisadi düşünce tarihin de temel taşlarından biri olmuştur. Keynes fikirlerini büyük buhranın çözümü üzerine inşa etmiştir. OPEC krizi ise yeni liberal dönemin başlamasına neden olmuştur. İktisadi düşünce tarihinde tüm bu görüşlerin yanında Keynes ve Smith'in görüşleri hepsinden daha önemlidir. Çünkü bu iki görüş hem hemen hemen diğer tüm görüşlerin esin kaynağı olmuştur. Krizlerin çözümü ve önlenmesinde devlet müdahaleciliği konusunda köşe taşları olmuşlardır. Üç büyük küresel krize baktığımızda ise devlet müdahaleciliğinin hem nedenler hem de çözüm içerisinde olduğunu görüyoruz. Büyük buhran'ın başlaması ve derinleşmesinde deregülasyon politikaları etkili olmuştur. Çözüm ise regülasyon politikaları ile mümkün olmuştur. OPEC krizinden çıkmak için yine devlet müdahalesi ile mümkün olmuştur. Ancak gelişmiş ülkeler de reel sektörün karlılığının düşmesiyle finans sektörü ne ilgi arttı ve bununla beraber deregülasyon politikaları uygulanmaya başlandı. Gelişmekte olan ülkeler için OPEC krizi borç krizlerinin tetikleyicisi olmuştur. Borç krizlerinin derinleşmesinde karar alıcıların“original sin”e düşkünlükleri ve finans piyasasında gerekli düzenlemelerin olmaması etkili olmuştur. 2008 büyük resesyonda gelişmiş ülkelerin regülasyon politikaları etkili olmuştur. Krizin çözümü için ise yine regülasyon politikalarına başvurulmuştur. Ancak üç büyük küresel krizi nedenleri ve krizden çıkış yöntemleri olarak incelediğimizde görmekteyiz ki krizlerin sebebi deregülasyon politikalarından çok homo economicus'un etik dışı ve rasyonel olmayan davranışlardır. Çözüm hem Aristo'nun hem Kınalızade Ali Efendinin ve Nasuriddin Tusi'nin bahsettiği itidali insan modelindedir. Bunun için homo economicus bu tür zararlı davranışları sergileyemeyeceği bir noktada kalmaya, anayasal mali ve parasal kurallarla zorlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The economic crisis is a condition that suddenly emerged and has a devastating effect on every player in the economy. Besides the devastating effects of the economic crisis, they have been also one of the cornerstones in the history of economic thought. For example, Keynes's ideas were built on the solution of the Great Depression. OPEC crisis has caused the start of the new liberal period. Keynes and Smith's opinion is more important than any of these opinions. Because these two views have been the source of inspiration for almost all other opinions and have started a discussion about the state intervention at crisis prevention and / or crisis response. When we look at the three major global crises, we see state intervention in reasons and solutions. For example, start of and deepening of the Great Depression has been effective. The solution was made possible by regulatory policies. The solution of OPEC crisis was made possible by regulatory policies again. However, in developed countries there was an increased interest in the financial sector by a decrease in the profitability of the corporate sector. As a result of this, deregulation policies began to be implemented. In developing countries, the OPEC crisis has been the trigger of the debt crisis. Deepening of the debt crisis was due to decision-makers addiction of original sin and the absence of the necessary arrangements in the financial market. In 2008 great recession, regulation policies of developed countries have been effective. To resolve the crisis, again regulation policies have been applied. Although the causes of the crises have been seemed as regulation policies, in fact the main problem was homo economicus. The advantage maximization effort of Homo economicus should be limited in a way to remain in ethical borders. Person who Aristotelis called“Zoon Politikon”is Nasiruddin Tusi and Kınalızade Ali Efendi moderation which is the solution of the problem of human -induced homo economicus. In conclusion, we see, when we analyse the reasons of the three big global crises and the ways to overcome crisis, that the reasons of the crisis is the unethical and irrational behaviour of homo economicus. That is why, homo economicus has to be urged to stay at a point on which it cannot displace such harmful behaviour and obey constitutional financial and monetary rules.