An analysis of the relationships among information security management systems, patient safety, and quality
Bilgi güvenliği yönetimi sistemleri, hasta güvenliği ve kalite arasındaki ilişkilerin analizi
- Tez No: 389081
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bilgi, örgütler ve iş hayatı açısından önemli bir varlıktır. Dolayısıyla ticari ve müşteri bilgilerinin güvenliği, bütünlüğü ve ulaşılabilirliği, rekabetçilik ve hatta sağlık sektörü gibi alanlarda yasalara uyum açısından gereklidir. ISO 27001 gibi standartlar bu tür bilgi güvenliği odaklı amaçlara hizmet etmektedir. Olumsuz sonuçları ve zararları önlemeye yönelik hasta güvenliği ve hasta güvenliğini ve daha iyi sağlık hizmetlerinin önemini belirten kalite yönetimi de sağlık sektörünün önemli unsurlarındandır. Bu tezin ana amacı bu üç unsurun sağlık mükemmelliği üzerine olan etkilerini Türkiyedeki bir sağlık araştırma ve uygulama hastanesinde ISO 9000 kalite ve ISO 27000 bilgi güvenliğine dayalı bir anket çalışması yaparak değerlendirmektir. Anket değişik posizyonlardaki hastane çalışanlarına uygulanmış ve 389 geçerli anket kaydı elde edilmiştir. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda genel hasta güvenliği, birim hasta güvenliği, KAIZEN, genel kalite gereksinimleri, bilgi güvenliği ve sağlık mükemmelliği faktörleri ortaya çıkmıştır. Çoklu regresyon analizi, hasta güvenliği, kalite, ve bilgi güvenliğinin sağlık mükemmelliğini etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Information is considered as a vital asset for all organizations and businesses. Therefore, confidentiality, integrity, and availability of corporate and customer information is essential for competitive edge and times mandatory due to legal compliance for certain industries such as healthcare. Standards established such as ISO 27001 are aimed towards implementation of these information security related goals. In addition to information security, patient safety, which aims to prevent harm and negative outcomes of care and quality management, which promotes patent safety and better services are also key components of a well-designed healthcare system. The main aim of this dissertation is to evaluate the influence of these three key dimensions and their components on healthcare excellence by conducting a survey in a state research and training hospital in Turkey, based on current standards and frameworks. ISO 9000 quality and 27000 information security management system standards are used as a framework. The survey has been applied to hospital employees at various positions. 389 valid responses have been obtained for analysis. An exploratory factor analysis indicated general patient safety, unit patient safety, Kaizen (continuous quality improvement), general quality requirements, information security, and healthcare excellence dimensions. Multiple regression analysis showed patient safety, quality, and information security significantly affected healthcare excellence.