Cyclic behaviour of bare and infilled steel cushions
Boş ve içi dolu çelik yastıkların çevrimsel davranışı
- Tez No: 389382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ön döküm yapıların yapısal olmayan parçaları sayılan cephe paneller, bir deprem sırasında yapının yatay rijitliğine katkıda bulunur.Çelik yastık adı verilen yeni, pratik enerji sönümleyici birleşim araçları SAFECLADDING adlı araştırma projesinin parçasıdır. Bu çelik yastıklar, panel temel, panel panel, panel çerçeve bağlantısını sağlamada kullanılabilir.Bu çelik yastıkların en önemli avantajlarından biri, depremin hasarına dayanabilmeleri ve maruz kalınan her deprem sonrasında paneller ve çerçeve gibi sistemin ana parçalarına hasar gelmeksizin kolaylıkla değiştirilebilmeleridir.Çelik yastıklar 3, 5 ve 8 mm kalınlığındaki boş tipler ve farklı malzemelerle doldurulmuş içi dolu tipler olarak iki farklı türdedir.İçi dolu yastıklar boş olanlardan daha iyi bir enerji tüketme kapasitesine sahiptir ve dolgu malzemesi kullanılmasından dolayı cephe panellerinin ağırlığını taşıyabilirler.Farklı dolgu türlerini incelemek üzere yastıkların içine kumaş, FRP, çelik ve neopren doldurulmuştur.Çelik yastıkların performansını öğrenmek için istanbul teknik üniversitesi'nde tek eksenli ve çok eksenli pek çok test yapılmış ve sonuçta aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:Dolgulu çelik yastıklarda mukavemetteki düşme miktarı azalır, enerji tüketme kapasitesi ve kesme dayanımı artar.Yine içi dolu yastıklarda kopma dayanımı eksenel yükün artırılmasıyla artar.
Özet (Çeviri)
Cladding panels that are assumed as non-structural parts of pre-cast structures contribute to increase the lateral stiffness of the structure during an earthquake.Testing new practical energy dissipative devices called steel cushions is a part of a research project named SAFECLADDING, that has been initiated with the collaboration of European Union universities such as Politecnico di Milano, University of Ljubljana, National Technical University of Athens and Istanbul Technical University.These steel cushions are being used in different locations of cladding panels such as panel to foundation, panel to panel, panel to frame connections.One of the most important advantages of these steel cushions is that they could stand the damage of earthquake and could be replaced easily without any damage to the main parts of the system such as panels and the frame after every imposed earthquake.These specimens have different kinds such as Empty types with the thicknesses of 3, 5 and 8 mm and Infilled types with different filled resistance materials.The infilled specimens have better energy dissipation capacity than empty ones and because of using resistance material inside the specimen they could better carry the weight of the cladding panels and then it is more practical to use them at panel to foundation connections.In order to check the performance of these Infilled specimens four different filled resistance materials are being used inside these specimens with the names of Cord, FRP, Neoprene and Steel layered.Many uni-axial and multi-axial tests been carried out at the Istanbul Technical University laboratory to obtain the performance of these steel specimens and finally the below results obtained:The amount of degradation in stiffness decreases by using infilled material inside the specimen but the amounts of energy dissipation capacity and also the maximum amount of shear force increases by using infilled material inside the specimen.Furthermore among the infilled specimens the amount of maximum force increases by increasing the amount of compression axial load.