Sentence-based sentiment analysis with domain adaptation capability
Cümle temelli, farklı bağlamlara adaptasyon yeteneği olan duygu analiz sistemi
  1. Tez No: 389517
  2. Yazar: GİZEM GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BERRİN YANIKOĞLU YEŞİLYURT, DOÇ. DR. YÜCEL SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Duygu analizi, verilen bir metnin hissiyatını pozitif, negatif veya objektif olarak otomatik bir biçimde tahmin etmeyi, aynı zamanda da bu hissiyatın derecesini belirlemeyi amaçlar. Her bir kelimenin ne kadar pozitif, ne kadar negatif olduğunu gösteren veri sözlükleri birçok duygu analizi yönteminin de temelini oluşturur. Üzerinde çalışılan bağlama-özel veri sözlüklerini oluşturmak ciddi biçimde zaman alan bir süreç olduğu için, araştırmacılar sıklıkla bağlam-bağımsız veri sözlüklerini tercih ediyorlar. Biz bu çalışmamızda, hissiyat analizinin iki alt problemine çözüm getirmeye çalışıyoruz. Öncelikle, bağlam-bağımsız veri sözlüğü değerlerini temel alan bir yöntemle yeni makine öğrenimi özellikleri öneriyoruz. Bunları cümlelerin uzunluğunu, cümle içindeki kelimelerin ne kadar tek tipte olduğunu (hepsi pozitif ya da hepsi negatif), cümlenin subjektifliğini, dilek kipi içerip içermediğini ve cümlenin verilen metin içindeki yeri gibi farklı özellikleri de hesaba katarak yapıyoruz. Bu analizi verilen metnin genel hissiyatıyla ilgili daha fazla bilgi taşıyan cümleleri bulmak için kullanıyoruz. Bu nedenle, yaptığımız bu çalışma diğer çalışmalardan farklı olarak cümle temelli duygu analizi üzerine yoğunlaşıyor. Ayrıca, bu yapılandırdığımız sistemin duygu analizi konusunda ne kadar başarılı olduğunu değerlendirebilmek için sistemi iki farklı bağlam üzerinde çalıştırıp, sonuçları karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Sentiment analysis aims to automatically estimate the sentiment in a given text as positive, objective or negative, possibly together with the strength of the sentiment. Polarity lexicons that indicate how positive or negative each term is, are often used as the basis of many sentiment analysis approaches. Domain-specific polarity lexicons are expensive and time-consuming to build; hence, researchers often use a general purpose or domain-independent lexicon as the basis of their analysis. In this work, we address two sub-tasks in sentiment analysis. We introduce a simple method to adapt a general purpose polarity lexicon to a specific domain. Subsequently, we propose new features to be used in a term polarity based approach to sentiment analysis. We consider different aspects of sentences, such as length, purity, irrealis content, subjectivity, and position within the opinionated text. This analysis is used to find sentences that may convey better information about the overall review polarity. Therefore, our work is also focused on the sentence-based sentiment analysis differently from the other works. Moreover, we worked on two distinct domains, hotel and Twitter with three different systems which are compared with the existing state-of-the-art approaches in the literature.