Türkiye siyah alaca populasyonunda akrabalı yetişme katsayısı
Iinreeding coefficient of holstein fresian population in Turkey
- Tez No: 389566
 - Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN AKMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği veri tabanına kayıtlı Siyah Alaca sığırların akrabalı yetişme katsayısı hesaplanmıştır. Veri tabanı ön soy kütüğü ve soy kütüğü olmak üzere iki unsurdan oluşmaktadır. Ön soy kütüğü projesinde 1980-2012 yılları arasında doğan 2 867 824 baş, soy kütüğü projesinde de 1962-2012 yılları arasında doğan 4 712 141 baş Siyah Alaca sığıra ait pedigri bilgisi kullanılmıştır. Pedigri bilgisi olan her hayvanın akrabalı yetişme katsayısı hesaplanmıştır. Sonuçlar hayvanların doğdukları yıllar ve yetiştirildikleri iller esas alınarak gruplanmıştır. Ön soy kütüğü ve soy kütüğünde yer alan hayvanların tamamı için ortalama akrabalı yetişme katsayısı sırasıyla %0.03 ve %0.13 olarak hesaplanmıştır. Akrabalı yetişenlerin oranı ve bunların ortalama akrabalı yetişme katsayısı ön soy kütüğüne kayıtlı bireylerde sırasıyla ve %0.13 ve %23.73, soy kütüğü projesine kayıtlı bireyler için de sırasıyla %14.61 ve %0.87 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Holstein population's inbreeding coefficient was computed which are registered Cattle Breeder's association of Turkey. The database is composed of two elements, one of them is pre herd book the other one is herd book. Pre-herd book's pedigree information contains 2 867 824 Holstein cattle which are born between 1980 to 2012, herd book's pedigree information contains 4 712 141 Holstein cattle which are born 1962 to 2012. Inbreeding coefficient was calculated for each animal which is in pedigree file. Results for the inbreeding coefficient of the animal was calculated according to birth year and provinces. For all of the animals which are registered pre-herd book and herd book inbreeding coefficient was found respectively %0.03 and %0.13. Average inbreeding coefficient of inbred animals and inbred animals ratio in population was found for pre-herd book is respectively %23.73 and %0.13, for herd book is respectively %0.87 and %14.61.