Kaba yem destekleme uygulamalarının Yozgat yöresi süt sığırı yetiştiriciliğine etkileri
The effect of fodder crops support applications on dairy cattle raising in Yozgat region
  1. Tez No: 389567
  2. Yazar: YAŞAR DERAY SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, kaba yem destekleme uygulamalarının, Yozgat yöresi süt sığırcılığı yetiştiriciliğine olan etkileri incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini; belirlenen köylerde süt sığırcılığı işletmelerinden anket yoluyla temin edilen veriler oluşturmuştur. Anket çalışması, Yozgat yöresi Merkez, Aydıncık, Çandır ve Çayıralan ilçelerinde, 64'ü kaba yem desteğinden yararlanan, 81'i yararlanmayan olmak üzere, toplam 145 üretici ile yapılmıştır. Anketler SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında, Khi-kare ve t-testleri kullanılmıştır. Araştırmada, deneklerin kaba yem yetiştirerek desteklemeden yararlanmaya karar vermelerinde etkili olduğu düşünülen; yaş, eğitim durumu, gelir kaynağı, üye olunan çiftçi örgütleri değişkenlerinin yer aldığı bireysel özellikler; arazi genişliği ve hayvan varlığı değişkenlerinin yer aldığı işletme özellikleri, süt sığırcılığının genel durumu ve deneklerin kaba yem bitkisi desteklemelerinden yararlanma durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of fodder crops support applications on dairy cattle raising in Yozgat region were examined. The main material of the study comprises of the data collected via questionnaire method from the dairy cattle breeder farmers in pre-determined villages. The questionnaire study was conducted with 145 farmers in total—64 of them are benefiting from fodder crops support and 81 of them are not—in Central, Aydıncık, Çandır and Çayıralan districts of Yozgat. The gathered data was analyzed with the statistical program; SPSS. In the data evaluation process, Chi-square and t-tests were utilized. In the research, individual characteristics such as age, education level, income resource and farmer association membership variables which are thought to be influential in terms of farmers' making decisions on benefiting from supports by growing fodder crops; farm characteristics such as farm size and animal asset variables and subjects' benefiting from fodder crops supports were examined.