Türkiye'deki myotis blythii'nin kan hücrelerinin araştırılması
Studies on blood cell of myotis blythii in Turkey
- Tez No: 389588
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma Temmuz 2012 ve Aralık 2013 yılları arasında Kırıkkale ve Hatay illerinden toplanan 10 Myotis blythii örneğinin kan hücrelerinin tespitine dayanmaktadır. Yarasalar eldivenli el veya özel bir atrapla yakalanmıştır. Arazide veya laboratuvarda kanı alınan hayvanlar daha sonra habitatlarında serbest bırakılmıştır. Her hayvanın üst koldaki veya kuyruk membranındaki atardamarlardan özel enjeksiyon iğnesiyle kan heparinli 5 hematokrit kılcal tüplere alınmıştır. Kan örneğinden yayma preparatları hazırlanmıştır. Ayrıca eritrosit ve lökosit sayımı ile hemoglobin miktarı, hematokrit değer ve total protein miktarı tespit edilmiştir. Yayma preparatları ile eritrosit çapı, lökositlerden lenfosit çapı, monosit çapı ve nötrofil çapı kaydedilmiştir. Myotis blythii'de 1 mm3 kanda eritrosit sayısı ortalama 14526666, lökosit sayısı ortalama 4296'dır. Eritrosit ortalama çapı 5,69 µm olarak ölçülmüştür. Lenfosit 8,89 µm, monosit 10,18 µm ve nötrofil 7,62 µm ortalama çap olarak ölçülmüştür. Bu çalışma ile Türkiye'deki Myotis blythii ile ilgili kan değerleri ilk defa araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on determination of blood cell of 10 Myotis blythii specimens collected from Kırıkkale and Hatay province between July 2012 and December 2013. Bats were captured gloved hand and a specific with netting. Animals received blood in the field or in the laboratory were released later in the habitats. From arteries in the tail membrane or in the upper arm of each animal were taken heparinized 5 hematocrit capillary tubes with the aid of special injection needle. From blood sample were prepared smear preparations. Also hemoglobin value, hematokrit value and total protein value with erythrocyte count and leukocyte count were determined. Lymphocytes diameter, monocytes diameter and neutrophils diameter from leukocyte, erythrocyte size with smear preparation were recorded. 1mm3 blood erythrocyte count to Myotis blythii is mean14526666. Leukocyte count is mean 4296. Erythrocyte as mean diameter 5.69 µm was calculated. Lymphocytes 8.89 µm, monocytes 10.18 µm and neutrophils 7.62 µm as mean diameter was measured. With this study, blood values related with Myotis blythii were researched the first time in Turkey.