Türkiye'deki Rousettus aegyptiacus'un Sitokrom b geninin tespiti
Determining the Cytochrome b gene of Rousettus aegyptiacus in Turkey
  1. Tez No: 389589
  2. Yazar: ESRA TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN ALBAYRAK, PROF. DR. YUSUF MENEMEN, DOÇ. DR. HİKMET ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki meyve yarasası Rousettus aegyptiacus'un yayılış gösterdiği Akdeniz Bölgesinden alınan 4 populasyondaki bireylerin sitokrom b geninin tespitine dayanmaktadır. Meyve yarasasının doğal habitatları incelenmiş ve bazı biyoekolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Yarasanın kulak dokusundan biopsi aparatı ile alınan 3 mm çapındaki parçadan DNA izolasyonu yapılmıştır. Böylece mitokondriyal sitokrom b geni Polimeraz Zincir Reaksiyonu ve sekans ile çoğaltılarak, 350 baz çifti uzunluğunda dizin elde edilmiştir. Dört lokalite dikkate alındığında Harbiye ve Mersin lokalizasyonlarında değerlendirmeye alınan yarasaların analiz sonuçları birbirine benzerken Kilis ve Adana lokalizasyonundaki değerlendirmeye alınan yarasalarıın sonucu farklı bulunmuştur. Bu örneklere ait sonuçlar diğer yarasa türleri ile % 72-99 arasında uyumlu bulunmuştur. Sonuçlar Gen Bankası verileriyle karşılaştırıldığında Harbiye, Mersin ve Kilis örneklerimizin sitokrom b geni dizinin Rousettus aegyptiacus kayıtlarıyla uyumlu gözükmezken Adana örneğimize ait sitokrom b geni dizini Rousettus aegyptiacus kayıtlarıyla % 99oranında benzerlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the detection of cytochrome b gene of individuals from four populations of fruit bat, Rousettus aegyptiacus distributed in the Mediterranean Region. Natural habitat of fruit bat were investigated and some biological evaluation were carried out. DNA isolation was carried out in a piece of ear tissue which has 3 mm diameter of bat using by biopsy apparatus. Mitokondriyal sitokrom b gene was accrued with Polimeraz chain reaction and sekans, thus it was ensured index which lenght 350 pairs baz. When it was considered four locations, analysis results belong to bats in Harbiye and Mersin were similar, but analysis results belong to bats in Kilis and Adana were different. It was found that these results were consistent with other bat species by 72%-99%. When the reasons was comparised with data of Gene Bank, sitokrom b gene index of samples in Harbiye, Mersin and Kilis wasn't consistent to data of Rousettus aegyptiacus, sitokrom b gene index of sample in Adana was similar to data Rousettus aegyptiacus by 99%.