Fark denklemlerinin iktisadi uygulamaları
Economic applications of difference equations
- Tez No: 389604
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL YAGUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, sabit katsayılı doğrusal fark denklemleri ele alınmış; bu fark denklemleri ile ilgili ekonomik modellerin çözüm metotları gösterilmiştir. Fark denklemlerinin temel kavramları ve ekonomide kullanılan temel tanımlar verilmiştir. Birinci mertebeden, ikinci mertebeden ve yüksek mertebeden sabit katsayılı doğrusal fark denklemlerinin tanımları ve çözüm metotları örneklerle gösterilmiştir. İktisadi modeller incelenmiş ve bunların çözümleri gösterilmiştir. Bu çözümlere sayısal örnekler uygulanmıştır. Fark denklemlerinin ekonomik uygulamalarda önemli bir yere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, linear difference equations with constant coefficients have been discussed; solution methods of economic models of these difference equations have been shown. Definitions and solution methods of first-order, second-order and higher-order linear difference equations with constant coefficients have been shown by examples. Economic models have been analysed and their solutions have been shown. Numerical examples have been applied to the solutions. It has been concluded that difference equations have an important place in economic applications.