Ekometrik modellerde eşbütünleşme analizi ve uygulaması
Cointegration analysis and its application in econometric models
  1. Tez No: 72880
  2. Yazar: ÖZLEM YOLDAYÜRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Ekonometride zaman serileri, stokastik bileşenleri içeren fark denklemlerinin tahminlenmesiyle ilgilidir. Stokastik fark denklemleri ise dinamik iktisadi modellerden ortaya çıkmaktadır. Uygun şekilde tahminlenen denklemler iktisadi verilerin yorumlanmasında ve hipotez testlerinde kullanılabilmektedir. Fark denklemlerinde homojen eşitlik, karakteristik kökleri vermesi bakımından özellikle önem taşımaktadır ; n. dereceden bir eşitlik n adet karakteristik köke sahiptir. Karakteristik köklerin tümü birim çembere denk düşüyorsa seriler yakınsaktır. Birim çemberin dışında kalan birim ve karakteristik kökler, kısmi çözümün anlamlı olabilmesi için bir başlangıç koşuluna yer verilmesini gerektirir. Sonlu örneklerde birim kök sürecinin korelogramı yavaş yavaş azalır. Bilinen t ve F istatistikleri, bir serinin birim kök içerip içermediğinin belirlenmesinde uygun değildir. Dickey ve Fuller (1979,1981), bir serinin birim kök ve sapmalı birim kök içerip içermediğinin belirlenmesi için uygun test istatistiği geliştirmişlerdir. Eğer birim kök sürecine ait artıklar birbirlerinden farklı ya da birbirlerine zayıf ölçüde bağımlıysa alternatif olarak Phillips-Perron testi de kullanılabilmektedir. Fakat Dickey-Fuller ve Phillips-Perron testlerinin gücü, birim kök süreci ile birim kök yaklaşığı süreç arasında ayırım yapmada oldukça azdır. Trend durağan bir süreç birim kök sürecini ; birim kök süreci trend durağan bir süreci andırabilmektedir. BEKKY, VAR katsayılarının etkili tahminlerini vermektedir. VAR analizinin bir zorluğu, yapısal modelin tahminlenen modelden bir daha elde edilememesidir. Bu analizin diğer bir zorluğu da denklemler sisteminin parametrize edilememesidir. İktisadi teorilerin çoğu, durağan olmayan bazı değişkenlerin doğrusal kombinasyonunun durağan olması gerektiğini ifade etmektedir. Serilerin tümü 1(1) ve doğrusal bileşen durağan ise, değişkenlerin (1,1) düzeniyle eşbütünleşmiş olduğu söylenir ve doğrusal bileşenin katsayıları eşbütünleşme vektörü olarak adlandırılır.Eşbütünleşmiş değişkenler aynı stokastik trende sahiptir ve böylelikle çok ayrı sapmalar gösteremezler. Bu değişkenler, herbirinin“uzun dönem dengesinden”sapmaya karşılık geldiği hata düzeltme gösterimine sahiptirler. Eşbütünleşmeyi sınamanın bir yöntemi, uzun dönem denge ilişkisinden olan artıkları incelemektir. Bu artıklarda birim kök bulunuyorsa, değişkenler (1,1) düzeninde eşbütünleşememiştir. 1(1) değişkenleri arasında eşbütünleşmeyi sınamanın başka bir yöntemi, ilk farklarda bir VAR tahminleyip (t-p) gibi dönemlerde değişkenlerin gecikmeli değerlerini dahil etmektir. A* ve /La test istatistikleri eşbütünleşme vektör sayısının belirlenmesinde kullanılabilmektedir. Bu testler, eşbütünleşme vektörüne ya da vektörlerine ilave edilmiş deterministik bağımsız değişkenlerin varlığına duyarlıdır. Eşbütünleşme vektörü, vektörleri ve/veya düzeltim parametreleri üzerine konan sınırlamalar %2 istatistiği ile test edilebilmektedir. Çalışmanın uygulamalı kısmında (dar ve geniş anlamda) para talebi fonksiyonu tahmin edilmiştir. Zaman serisi analizlerinde değişkenlerin genellikle trend içerdiği görülmektedir. Bu durumda t istatistiği ve diğer istatistikler, dolayısıyla da regresyon sonuçlan geçersiz olmaktadır. Eşbütünleşme analizi yardımıyla bu salanca ortadan kaldırılabilmektedir. Para talebi modeli, değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönem dinamik ilişkilerini dikkate almaktadır. Eşbütünleşme teorisi yardımıyla tahmin edilen uzun dönem ilişkisi kullanılarak ekonomik anlam taşıyan yapısal hipotezler test edilmiş, verilerin durağanlığı araştırılmış ve para talebi fonksiyonuna ait değişkenlerin zayıf dışsallığı test edilmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Time series econometrics is concerned with the estimation of difference equations containing stochastic components. Stochastic difference equations arise from dynamic economic models. Appropriately estimated equations is especially important in that it yields the characteristic roots; an nth-order equation has n characteristic roots. If all the characteristic roots lie within the unit circle, the series will be convergent. Unit roots and characteristic roots outside of the unit circle require the imposition of an initial condition for the particular solution to be meaningful. In finite samples, correlogram of a unit root process decays slowly. The usual t and F-statistics are not applicable to determine whether or not a sequence has a unit root. Dickey and Fuller (1979, 1981) provide the appropriate test statistics to determine whether a series contains a unit root and/or unit root plus drift. If the residuals of a unit root process are heterogenous or weakly dependent, the alternative Phillips-Perron test can be used. Dickey-Fuller and Phillips-Perron tests have very low power to distinguish between a unit root and near unit root process. A trend stationary process can be approximated by a unit root process and a unit root process can be approximated by a trend stationary process. OLS yields effectual estimates of VAR coefficients. One difficulty with VAR analysis is that the structural model cannot be recovered from estimated VAR. Another difficulty of VAR analysis is that the system of equations is overparameterized. Many economic theories imply that a linear combination of certain nonstationary variables must be stationary. If all the series are 1(1) and linear combination is stationary, the variables are said to be cointegrated of order (1,1). And the cofficients of linear combination are called the cointegrated vector. Cointegrated variables have the same stochastic trends and so cannot drift too far apart. These variables have an error-correction representation (such) that each responds to the deviation from“long-run equilibrium”.One way to check for cointegration is to examine the residuals from the long-run equilibrium relationship. If these residuals have a unit root, the variables cannot be cointegrated of order (1,1). Another way to check for cointegration among 1(1) variables is to estimate a VAR in first differences and include the lagged level of the variables in same period (t-p). The Xtrace and /La test statistics can be used to help determine the number of cointegrating vectors. These tests are sensitive to the presence of the deterministic regressors included in the cointegrating vector(s). Restrictions on the cointegrating vectors and/or adjustment parameters can be tested using %2 statistics. In practical section of this study, Turkish (narrow and broad) demand for money equation is estimated. In time series analysis it has been seen that the variables have trend generally. Hence, the t statistics and the other statistics, so the results of regression are invalid. With the help of the cointegration analysis, this objection can be removed. The model of the demand for money is considered the long-run and short-run dynamic relationships between variables. Using the long-run relationship that estimated with the help of the cointegration theory, economically meaningful structural hypotheses are tested, stationarty of the data is examined and weak exogenity of the related variables of the demand for money function is tested. 7V