Pseudosimetrik lightlike hiperyüzeyler
Pseudosimetrik lightlike hiperyüzeyler
- Tez No: 389688
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde problemin ortaya cıkışı, geometrik anlamı ve ilgili calışmalar tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, tezin orijinal bölümlerinde kullanılacak tanım ve teoremler verilmektedir. Üçüncü bölüm tezin orijinal bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Bu bölümde, bir semi-Riemann manifoldun pseudosimetrik lightlike hiperyüzeyi incelenmektedir. Öncelikle, pseudosimetrik lightlike hiperyüzeylere bir örnek verilmekte ve yeter şartlar sunulmaktadır. Ayrıca, bir lightlike hiperyüzeyin pseudoparalellik durumu incelenmekte ve karakterizasyonlar verilmektedir. Bu bölümde son olarak, bir lightlike hiperyüzeyin Ricci-pseudosimetrik olma şartları da elde edilmekte ve genelleştirilmiş Ricci pseudoparalel lightlike hiperyüzeyler incelenmektedir. Son bölümde ise bir Sasakiyan uzay formun bir lightlike hiperyuzeyinin pseudosimetri olma durumu incelenerek çeşitli karakterizasyonlar elde edilmektedir. Ayrıca, bir Sasakiyan uzay formun bir lightlike hiperyüzeyinin pseudoparalelliği çalışılmakta ve karakterizasyonlar verilmektedir. Daha sonra, bir Sasakiyan uzay formun bir lightlike hiperyuzeyinin Ricci-pseudosimetri şartı incelenmektedir. Son olarak da, bir Sasakiyan uzay formun bir lightlike hiperyüzeyinin Weyl projektif pseudosimetrikliği tanımlanarak bazı sonuçlar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
We study pseudosymmetric lightlike hypersurfaces of semi-Euclidean spaces and indefinite Sasakian space forms. After, we explain our motivation to study this problem and give related literatures, we give basic metarials used in the thesis. In the third chapter, we study pseudosymmetric lightlike hypersurfaces of semi- Euclidean spaces. We give an example, find sufficient conditions for a lightlike hypersurface to be pseudosymmetric and obtain characterizations of pseudosymmetric lightlike hypersurfaces of semi-Euclidean spaces. Then, we find sufficient conditions for a lightlike hypersurface to be pseudoparallel and give a characterization of pseudoparallel lightlike hypersurfaces. We also study Ricci-pseudosymmetric lightlike hypersurfaces, give an example and obtain characterizations for such lightlike hypersurfaces. In the fourth chapter, we study pseudosymmetric lightlike hypersurfaces of indefinite Sasakian space forms such that its sectional curvature c = 1. We first obtain integrability conditions for screen distribution of a lightlike hypersurface and then we find sufficient conditions for a lightlike hypersurface to be pseudosymmetric under integrable screen distribution. We also give a characterization of a pseudosymmetric lightlike hypersurface and investigate relations between pseudosymmetric lightlike hypersurface and its screen distribution. Moreover, we give sufficient conditions for a lightlike hypersurface of a Sasakian space form M(1) to be pseudoparallel, Ricci-pseudosymmetric and obtain characterizations for such hypersurfaces. In the last subsection, we check the e ect of Weyl projective pseudosymmetry conditions on the geometry of lightlike hypersurfaces.