Melilotus officinalis (L.) desr. (Fabaceae)'in in vitro antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of in vitro antioxidant properties of Melilotus officinalis (L.) desr. (Fabaceae)
- Tez No: 389695
- Danışmanlar: PROF. DR. APDURAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Melilotus officinalis Anadolu geleneksel halk hekimliğinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada M. officinalis'in metanolik ekstraktının antioksidan özellikleri; toplam antioksidan, serbest radikal süpürme etkinliği (DPPH testi), β- karoten /linoleik asit metodu, demir ve bakır indirgeme güçlerini içeren farklı kimyasal test sistemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Toplam fenolik ve flavonoid içerikler belirlenmiştir. Toplam fenolik ve flavonoid içerik sırasıyla 26.52 mgGAE/g ve 56.42 mgRE/g olarak tespit edilmiştir. DPPH yönteminde 1 mg/ml konsantrasyonda 44.01 etkinlik gözlenmiştir. β-karoten/ linoleik asit test sisteminde, 2 mg/ml konsantrasyon linoleik asit oksidasyonu %80.65 oranında inhibe edilmiştir. Demir ve bakır indirgeme güçleri ise konsantrasyona bağlı bir durum sergilemektedir. Bu sonuçlar M. officinalis'in doğal antioksidanların bir kaynağı olarak gıda ve farmakoloji endüstrilerinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Melilotus officinalis is used in Anatolian folk medicine for the treatment of various ailments. In the present study, The antioxidant properties of methanolic extract obtained from M. officinalis was evaluated by different chemical assays, including total antioxidant, free radical scavenging activity (DPPH method), β-carotene/linoleic acid test system, ferric and cupric reducing power. Total phenolic and flavonoid content were also determined. Total phenolic and flavonoid content were detected as 26.52 mgGAE/g and 56.42 mgRE/g, respectively. The free radical scavenging activity was observed as 44.01% at 1 mg/ ml concentration in DPPH method. In β-karoten/ linoleik asit system, the extract exhibited 80.65 % inhibition against linoleic acid oxidation. Moreover, the ferric and cupric reducing powers were concentration-dependent manner. The results indicated that M. officinalis can be exploited as a source of natural antioxidants in food and pharmacological industry.