Santral seröz koryoretinopati etyolojisinde psikolojik etkenler, algılanan stres ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Researching psychological factors, perceived stress and associated factors in central serous chorioretinopathy etiology
  1. Tez No: 389720
  2. Yazar: KEVSER KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT KADERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Santral seröz koryoretinopati (CSCR) hastalarının stres düzeylerini, kişilik yapılarını, stresle başa çıkma yöntemlerini ve sosyal destek düzeylerini inceleyerek hastalığın etyolojisinde psikosomatik faktörlerin rolünü değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: 01.04.2014 - 01.12.2014 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Göz Hastalıkları polikliniklerinde görülen CSCR hastalarından ve sadece refraksiyon kusuru bulunan hastalardan gönüllülük esasına göre ''Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği'', ''Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'', ''A Tipi Kişilik Ölçeği'' ve ''Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'' standart anketlerini doldurmaları istendi. Toplamda 12 akut, 42 kronik CSCR hastası ve 49 kontrol grubu hastası çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Akut ve kronik CSCR grubunun ''Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği'' ve ''A Tipi Kişilik Ölçeği'' puanları kontrol grubu ile istatistiksel olarak benzer dağılımdaydı (p>0,05). Her iki grubun sosyal destek düzeyleri kontrol grubundan istatistiksel olarak daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: By determining stress levels, personality structures, social support levels and coping mechanisms of central serous choriorethinopathy(CSCR) patients, we aimed to evaluate the role of the psychosomatic factors in the etiology of the disease. Materials and Methods: Among the CSCR patients and the patients with only refractive error who made application to Uludağ University Eye Diseases policlinics between 01.04.2014-01.12.2014 were asked to fill in the four standard surveys which consist of ''Perceived Stress Scale'', '' Styles of Coping Inventory'', ''Type-A Behaviors Inventory'' and ''Multidimensional Scale of Perceived Social Support'' based on voluntariness. Total 12 acute, 42 chronic CSCR patients and 49 control group patients were included in the study. Findings: ''Perceived Stress Scale'' scores and ''Type-A Behaviors Inventory'' scores of the acute and chronic CSCR patients were found statistically similar to the control group (p>0,05). Both groups showed low levels of social support when compared with the normal population (p0,05).