Tedaviye cevap vermeyen diyabetik makula ödeminde vitreoskizisin rolü
The role of vitreoschisis in diabetic macular edema refractory to treatment
- Tez No: 481
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ OVALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Daha önce uygulanmış grid fotokoagülasyon ve intravitreal Triamsinolon ve/veya anti VEG-F tedavisine rağmen diyabetik makula ödemi sebat eden olgularda triamsinolon asetonid enjeksiyonu ile yapılan vitrektominin fonksiyonel ve anatomik sonuçlarını değerlendirmek ve vitreoskizisin diyabetik makula ödeminde rolünü araştırmak.GEREÇ-YÖNTEM: 15 hastanın 16 gözü prospektif olarak incelendi. Preoperatif dönemde her hastaya B-scan USG yapılarak AVD olup olmadığı incelendi. Gözlere % 5 Dekstroz içinde Triamsinolon asetonid enjeksiyonu ile vitrektomi operasyonu yapıldı. Operasyon öncesi , operasyon sonrası 1, 3 ve 6. ay kontrollerinde Optik Koherens Tomografi (OKT) ile her hastanın santral makula kalınlıkları (SMK) ölçüldü, Snellen eşeliyle en iyi düzeltilmiş görme keskinliğine (EİDGK) bakıldı. Operasyon sırasında AVD ve retina yüzeyinde vitreus kalıntısı olup olmadığı not edildi.BULGULAR: Hastaların 11'i kadın 4'ü erkekti. Bir hastanın her iki gözüne cerrahi yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 61,5 ± 5,5 ( 55-72) idi. Hastalar ortalama 6,9 ± 2,7 (3-13) ay süre ile takip edildi. Operasyon sırasında 3 gözde total AVD, 10 gözde vitreoskizis görüldü, 3 gözde ise AVD saptanmadı. Gözlerin OKT ile ölçülen SMK değeri ortalaması preoperatif dönemde 607,94 ±174,35 µm (343 - 862), 1. ayda 402,25 ±166,37 µm (233 - 900), 3. ayda 406,5 ± 244,72 µm (183 -1200), 6.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To determine the role of vitreoshisis and the anatomical and functional results of vitrectomy in diabetic macular edema refractory to previous treatment of grid laser photocoagulation and intravitreal Triamcinolone/ anti VEG-F injections.METHODS: 16 eyes of 15 patients with diabetic macular edema who underwent vitrectomy with triamsinolone acetonide injection, were examined prospectively. B-scan USG was performed to show the presence of PVD preoperatively in all eyes. OCT was performed preoperatively, 1. , 3. and 6. months after vitrectomy in all patients and central macular thickness was measured. Best corrected visual acuity was examined. During vitrectomy, the presence of PVD and residual vitreous on the retinal surface were determined.RESULTS: Four patients were male, 11 were female. Mean age was 61.5 ± 5.5 (55-72) years. One patient had bilateral surgery. The mean follow-up was 6.7 ± 3.1 (3-12) months. Total PVD was seen in 3, vitreoschisis in 10 eyes, and in 3 eyes absence of PVD was seen during vitrectomy.