Kolon ameliyatı geçiren hastalara uygulanan karın masajının ameliyat sonrası ileusa etkisi
The effect of abdominal massage on postoperative ileus for patients undergoing colon surgery
  1. Tez No: 389750
  2. Yazar: NURSEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA KARAÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Bu araştırma, kolon ameliyatı geçiren hastalara uygulanan karın masajının ameliyat sonrası ileusa etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. YÖNTEM: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, Mayıs 2011-Mayıs 2012 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klinikleri?nde yapıldı. Örneklemde deney grubuna 30, kontrol grubuna 30 hasta alındı. Verilerin toplanmasında,“Deney Grubu Veri Toplama Formu”ve“Kontrol Grubu Veri Toplama Formu”ve“Kolon Ameliyatı Sonrası Karın Masajı Uygulama Yönergesi”kullanıldı. Deney grubundaki hastalara ameliyat sonrası 1. günden başlayarak, ileus devam ettiği sürece ameliyat sonrası 7 gün boyunca karın masajı uygulandı. İleus çözüldüğünde masaj uygulaması sonlandırıldı. Masaj uygulaması sabah ve akşam, her seans en fazla 15 dk olarak uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise rutin bakım uygulandı. Veriler ki-kare, Fisher kesin ki-kare, Yates düzeltmesi, Student-t, Mann-Whitney U testleri, Kruskal Wallis ve Korelasyon analizi, sayı, ortalama ve yüzde ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: This research was done to determine the effect of abdomianal massage on postoperative ileus for patients undergoing colon surgery. METHOD: This study was carried out as a randomized controlled experimental study in the general surgical units at Practice and Research Hospital of Uludağ University between May 2011-May 2012. Thirty patients for experiment group and thirty patients for the control group included in the sample. ?Experiment Group Data Collection Form? and ?Control Group Data Collection Form? was used to collect data; in addition, ?Abdominal Massage Instruction After Colon Surgery? was used as application chart in the study. Massage sessions began the first day after surgery in the experimental group and continued as long as postoperative ileus was present, and were performed daily until the seventh postoperative day. When ileus resolved massage treatment was terminated. Massage was applied in the morning and in the evening for no more than15 minutes in each session. The routine care was made in the control group patients. The data were assessed by Chi square, Fisher?s exact, Yates?s correction, Mann-Whitney U tests, Kruskal Wallis and the Correlation analysis, numerical, mean and percantege.