2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda atılan gollerin taktik-teknik analizi
Technical and tactical analysis of the goals scored in The European Championships 2012
  1. Tez No: 389756
  2. Yazar: ŞEVKİ GÜNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı 2012 Avrupa Futbol şampiyonasında atılan gollerin analizi yapılarak, sonuçlar ortaya çıkarmaktır. Bu sonuçların değerlendirilip hücum organizasyonları ve savunma organizasyonlarını geliştirmeye yönelik olarak yeni antrenman programlarının yapılanmasında ve planlanmasında yardımcı olabileceği düşünülmektedir.Analiz kriterleri; hücum şekli, hücum yönü, hücum başlangıç bölgesi, gollerin vuruş yerleri, gollerin zamanı, gol atan oyuncuların mevkileri, atılan gollerden önce yapılan pas sayıları ve topa temas sayısı olarak ele alındı. Analiz için kağıt-kalem metodu ve 'E-Analiz' maç analiz programı kullanıldı.Çalışmanın neticesinde; Gollerin büyük bir kısmını ceza sahası içinden atılan ve açık oyun organizasyonlarından oluştuğu belirlendi. Atılan gollerin büyük bir kısmı 0-5 pas ve 0-5 saniye aralığında atıldığı belirlendi. Yine atılan gollerin daha çok ikinci devrede ve forvet mevkisinden oynayan oyuncular tarıfından kaydedilmiştir. Ayrıca atılan gollerin çoğunluğu merkezden gerçekleşen hücumların sonucunda ve hücum bölgesinde kazanılan toplardan atıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study the scored goals of the 2012 UEFA European Championship are analysed and the results are exposed. It is thought that the evaluation of these results can be used for elaborating new training plans and methods concerning the attack- and defense organization. Analysis criteria used; Attack mode, direction of the attack, beginning position of the attack, location of the goal- shots, time of shots, position of the goal- scorer, number of passes and involved players before the goal- shot. The methods used for the analysis are the“hand method”and a programme called“E-Analyze ”.Results of this study; It is found out that the most goals are shot from the penalty area and out of an open attack organization. The shot goals mostly occur after 0-5 passes and within the first 5 seconds after a ball recovery. Also, most goals are shot in the second half- time and by a forward player. Furthermore it is determined that the most goals are shot after an attack organisation originating in the center and after a ball recovery in the attack area.