50m sualtı monopalet sporcularında farklı ısınma protokollerinin atletik performans üzerine akut etkisinin incelenmesi
50m examination of the acute effects of different warm-up protocols on athletic performance in athletes monopalet
- Tez No: 389757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, 50 m. Monopalet yüzücülerinde farklı ısınma protokollerinin atletik performansa akut etkisini tespit etmektir. Bu çalışma deneysel yöntem uygulanarak yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul ili içerisindeki sualtı spor kulüplerinde lisanslı olan elit düzeydeki (4 tanesi genç milli) 13 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü 13 monopalet sporcunun yaş ortalaması 18,2 yıl, ağırlıkları ortalaması 71,2 kg, boy uzunlukları ortalaması 175,4 cm olarak saptanmıştır. Denekler performans testlerini farklı günlerde uygulamadan önce boy ve kilo ölçümlerinin bitiminde beş dakika hafif tempo koşunun ardından bir dakika yürüme (Aktif Dinlenme) sonrasında statik germe protokolü, dinamik germe protokolü ve statik-dinamik germe protokolünü uygulamışlardır. Yapılan çalışmaların ardından otur-uzan, sırt bacak kuvveti, dikey sırçam değerleri (SJ ve CMJ) ve 50 mt dip monopalet dereceleri kayda alınmıştır. Yapılan çalışmada, farklı germe protokolü (statik, dinamik, statik-dinamik) uygulayan grup test ölçümleri Spss 19 paket programı kullanılarak Kruskal Wallis testi yardımıyla karşılaştırıldığında (p>0,05) sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, farklı germe egzersizi protokolü (statik, dinamik, statik-dinamik) uygulanan sporcuların esneklik, bacak-sırt kuvveti, dikey sıçrama ve 50 m. monopalet yüzme performansına olumlu katkısının olmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect 50 m. monofin swimmers athletic performance in the acute effect of different warm-up protocols. This study was conducted by applying experimental methods. Working within the province of Istanbul underwater in sports clubs that are licensed (4 of them junior national) 13 elite athletes participated. 13 volunteer monopalet athletes participated in the study mean age of 18.2 years, an average weight of 71.2 kg, height 175.4 cm was determined as the average. Subjects performance tests on different days prior to application size and five minutes, followed by a minute of light tempo run at the end of the weight measurement walk (active rest) after static stretching protocol, dynamic stretching protocol and implementing the static and dynamic stretching protocol. After the sit-lie studies, back leg strength, vertical grain values (SJ and CMJ) and were recognized in the bottom 50 meters monopalet degrees. In this study, different stretching protocol (static, dynamic, static and dynamic) group implements test measurements with the help of SPSS 19 package compared using Kruskal-Wallis test program ( p> 0.05) was concluded As a result, different stretching exercises protocol (static, dynamic, static and dynamic) applied athletes flexibility, leg-back strength, vertical jump and 50 m. finswimming was determined that no positive contribution to the swimming performance.