Trakya yöresinde yetiştirilen çekirdeklik kabağın mekanizasyon durumunun saptanması
- Tez No: 38980
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
-37- 7. ÖZET Ülkemizde özellikle Trakya Bölgesinde yaygın ekim alan larına sahip bir bitki olan çekirdeklik kabak gün geçtikçe eko nomik değere sahip olma özelliğini artırma yolundadır. Ancak üre tim yapısı incelendiğinde hem birim alandan alınan ürünün azlığı nemde kalitesinin iyi olmadığı görülmektedir.Şüphesiz bu konuda tohumluk özellikleri yanında gerçek anlamda mekanizasyona önem verilmeyişi yada bu konudaki eksiklikler vb. konular etken olmak tadır. Öte yandan bir konuda düşünce yürütebilmek için o konuda durum saptamasının yapılması gerekir. Buna dayanarak“îrakya Yöre sinde Yetiştirilen Qekirdeklik Kabağın Mekanizasyon Durumunun Saptanması”adlı bu araştırma ile mevcut durum ortaya olabildi ğince konulmaya çalışılmıştır. Bunun için yöredeki üretim yapısı arazi çalışmaları ile incelenirken, literatür bilgileride gözden geçirilmiştir. Sonuçta altı üretim sisteminin kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu üretim sistemlerinde özellikle tarım makinaları işletmeciliği yönünden değerler ortaya konulurken, arazi çalışmaları ile Trakya yöresin de çekirdeklik kabak üretimindeki bazı mekanizasyon değerleri saptanmıştır. Gerek arazi çalışmaları gerekse yapılan denemelerde toprak işleme ve ekim, harman işleminde tarım makinaları m n kullanımının yoğun olmasına karşın, hasat işleminde tamamen insan işgücünden yararlanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca bakım vw harman işleminde de insan gücünden büyük ölçüde yararlanıldığı görülmüştür. Kurut mada ise doğal yolla ilkel sayılabilecek kurutma yönteminin tercih edildiği araştırmada saptanmıştır. Sonuç olarakjTrakya yöresinde özellikle hasat ve kurutmâa mekanizasyon araçlarının uygulamaya sokulması »verimsel artışın yanında kaliteyi artıracak, insanların zorlukla yaptığı işleri makinaları n yapması durumunda ise üreticilerin diğer işlerinede uygun zamanı bulacaklar ve çekirdeklik kabak üretimini zevkli ve kârlı uğraşı haline getirecektir.
Özet (Çeviri)
-38- SUMMARY Summer squash (Vegetable Marrow) which is grown for it's seeds has a big growing area in this country, especially in the i'hrace Region and its economic value is getting better day by day. When the growing conditions are checked, it can be seen that the yield and quality are not good. The poor quality of seed and lack of Mechanization are the main causes. To have an idea in one subject, the situation in that subject should be determined. That is wiiy“The Determination of Mechanization on summer squashes grown for seed in the Thrace Region”Was chosen as a research topic. The characteristics of the production in the region investigated by field surveys and literatu re references we re alsa read. As a result six production methods were found. These systems were checked and the use of mechanization were determined in the Thrace region. According to the field surveys and experiments, culti vations »sowing and threshing were made mainly by agricultu ral machines but harvesting was manual. The crop was looked after by men end some threshing was also made manually. The primitive natural drying was preferred. As a result, the use of agricultural machines for har- vesti'ng and drying v.will increase the yield and quality, while the machines are doing the job which is so difficult for men, the grower will find more time to do other jobs and the growing otf squash for seed yield will be enjoyable and profitable business.