Malatya İlinde Yetiştirilen Üzüm Çeşitlerinde Etkili Sıcaklık Toplamı ve Optimum Hasat Zamanlarının Belirlenmesi
Determination of effecttive temperature total and optimum harvest time for grape types grown in Malatya
  1. Tez No: 508194
  2. Yazar: SEMA KÜSMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, 2015 yılında Malatya yöresinde yetiştirilen Kureyş, Köhnü, Amasya, Şilfoni, Mazırım, Kızılatım, Hasandede, Kabarcık, Tahannebi, Cardinal, Barış, Banazı Karası, Öküzgözü, Kalecik Karası, Trakya İlkeren, İtalya ve Tekirdağ Çekirdeksiz üzüm çeşitlerinde etkili sıcaklık toplamını (EST) ve optimum hasat zamanını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Üzüm çeşitlerinde olgunlaşma periyodu boyunca bazı fiziksel ve kimyasal değişimler takip edilmiştir. Asmalardan üzüm örnekleri, ben düşme döneminden hasada kadar bir hafta arayla alınmıştır. Üzüm çeşitlerinde gözlenen farklı fenolojik safhalar çeşitlere göre değişiklik göstermiştir. En erken olgunlaşan çeşit Trakya İlkeren, en geç olgunlaşan çeşitler Mazırım, Kızılatım ve Öküzgözü olmuştur. Tam çiçeklenmeden hasada kadar geçen süre 81 gün (İtalia) ile 113 gün (Mazırım) arasında değişmiştir. Uyanmadan hasada kadar EST 1581 gün-derece (İtalia) ile 2364,9 gün-derece (Tahannebi) arasında hesaplanmıştır. Ben düşme döneminden itibaren olgunlaşmaya kadar tüm çeşitlerde SÇKM, pH değeri ve tane iriliği artarken, toplam asit miktarı ise azalmıştır. Hasat döneminde, SÇKM %16,7 (Kabarcık) ile %22,1 (Öküzgözü); toplam asit %0,48 (Barış) ile %1,26 (Boğazkere); şırada pH değerleri 2,58 (Köhnü) ile 3,29 (Trakya İlkeren) arasında değişmiştir. Olgunluk indisi 15,60 (Şilfoni) ile 41,90 (Tekirdağ Çekirdeksiz) arasında belirlenmiştir. Verim, salkım ağırlığı ve 100 tane ağırlığı sırasıyla; 1477,5 kg/da (Öküzgözü), 1449,7 kg/da (Trakya İlkeren), 1256,7 kg/da (Banazı Karası) ; 412,41 g (Barış), 377,06 g (Kızılatım), 363,88 (Kabarcık); 439,00 g (İtalia), 350,02 (Tahannebi), 341,35 (Trakya İlkeren) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine effective temperature total(EST) and optimum harvest time for Kureyş, Köhnü, Amasya, Şilfoni, Mazırım, Kızılatım, Hasandede, Kabarcık, Tahannebi, Cardinal, Barış, Banazı Karası, Öküzgözü, Kalecik Karası, Trakya İlkeren, İtalya and Tekirdağ seedless grape types grown in Malatya region in year 2015. During the ripening period some physical and chemical changes has been followed in grape varieties. The sample of the grapes has been collected from the vines from verasion to harvest every two weeks. The different phenological stage has been observed in the grape types varied according to the varieties. The earliest maturing type Trakya İlkeren, the latest maturing types are Mazırım, Kızılatım and Öküzgözü. The period from complete flowering to harvest has ranged between 81 days (Italia) and 113 days(Mazırım). From budbreak to harvest EST has been calculated between 1581 daydegree (Italia) and 2364.9 day-degree (Tahannebi). From verasion to maturity as SÇKM, pH value and grain size have increased, total acid amount has decreased. During the harvesting period, SÇKM has ranged between % 16,7 (Kabarcık) and % 22,1 (Öküzgözü); Ph values in stum have ranged between 2.58 (Köhnü) and 3.29 (Trakya İlkeren). The maturity index has been determined between 15,60 (Şilfoni) and 41,90 (Tekirdağ Seedless). Yield, bunch weight and 100 berry weight respectively; 1477,5 kg/da (Öküzgözü), 1449,7 kg /da (Trakya İlkeren), 1256,7kg/da (Banazı Karası); 412,41 g (Barış), 377,06 g (Kızılatım), 363,88 (Kabarcık); 439,00 g (İtalya), 350,02 (Tahannebi), 341,35 (Trakya İlkeren).