Bankacılık sektöründe toplam faktör verimliliği analizi: 2006–2013 dönemi Türkiye örneği
Analysis of total factor productivity in banking sector: 2006–2013 period the case of Turkey
  1. Tez No: 389850
  2. Yazar: ONUR ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bankacılık sektörü finansal sistemin en önemli parçası konumundadır. Türkiye'de finansal sistem içinde bankacılık sektörü büyük yer tutmakta ve tasarruf fazlası olan birimlerden tasarruf açığı olan birimlere fon transferi büyük ölçüde bankacılık sistemi vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren ve bankacılık sisteminin toplam aktifleri içinde %1'den daha büyük paya sahip olan 13 mevduat bankası için Veri Zarflama Analizi ile 2006-2013 döneminde toplam faktör verimliliği hesaplamaları yapılmıştır. Toplam faktör verimliliği hesaplamalarında mevduat bankalarının aracılık faaliyetleri dikkate alınarak girdi değişkeni olarak şube sayısı, personel sayısı, aktif büyüklüğü ve toplam mevduatlar seçilirken, çıktı değişkeni olarak toplam krediler ve kar değişkenleri seçilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ilgili dönemde 13 bankadan oluşan grubun toplam faktör verimliliği düşmüş ve en yüksek faktör verimliliği düşüşü 2010 yılında yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is the most important part of the financial system. The banking sector within the financial system in Turkey great place to keep savings and transfers of funds to units with an outdoor unit with more savings are realized largely through the banking system. This study was conducted in the period 2006-2013 with data envelopment analysis of total factor productivity calculations for the 13 banks with deposits greater than 1% share in the total assets of the banking system operating in Turkey. Total factor productivity calculations in deposit bank intermediation activities considering input variables as the number of branches, number of employees, total assets and total deposits when choosing, total loans and income variables as output variables are selected. The resulting total factor productivity of the group consisting of 13 banks for the period declined According to the findings and the highest factor productivity decline was experienced in 2010.