Sbornik Materialov Dlya Opisaniya Mestnostey İ Plemyon Kavkaza dergisi üzerine bir araştırma
A research on Sbornik Materialov Dlya Opisaniya Mestnostey İ Plemyon Kavkaza compendium
- Tez No: 389852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada 1881-1929 yılları arasında ilk 44 sayısı Tiflis'te ve son iki sayısı da Mahaçkale'de Rusça yayımlanan Sbornik Materialov Dlya Opisaniya Mestnostey İ Plemyon Kavkaza (SMOMPK) dergisi tanıtılarak içeriğindeki yazılar ve derlenen materyaller farklı bilim dallarındaki araştırıcıların dikkatine sunulmuştur. SMOMPK, Kafkasya ve Kafkas Ötesindeki Osetler, Gürcüler, Abhazlar, Çerkezler, Kabartaylar, Çeçenler, İnguşlar, Tabasaranlar, Dargiler, Laklar, Avarlar ile Türk boylarından Nogay, Karaçay, Balkar, Kumuk, Türkmen ve Azerbaycan Türkleriyle ilgili etnografya, antropoloji, tarih, dil bilimi ve halk bilimi gibi farklı bilim dalları kapsamındaki yazıları içeren bir dergidir. Türkçeye başlığı“Kafkas Kabilelerinin ve Yörelerinin Tasviri İçin Materyaller Derlemesi”şeklinde tercüme edilebilecek derginin 46 sayısının sayfa sayısı 23000'i bulmaktadır. Bu hacimde bir derginin içeriğinde neler olduğunun düzenli bir şekilde ortaya konulması farklı disiplinlerdeki araştırıcılara kolaylık sağlayacaktır. Çalışmada bu maksatla derginin içeriği analiz edilerek Türklük bilgisi çalışmalarına bilhassa da halk bilimine kaynak olabilecek yazılar ve materyaller tespit edilmiştir. Çalışmada, Kafkasya ve Kafkas Ötesi üzerine çalışan araştırıcılara yardımcı olacağı düşüncesiyle SMOMPK'nin içeriği Kronolojik Dizin, Konu Dizini, Yazar Dizini ve Rusça Kronolojik Dizin olmak üzere dört ayrı dizin ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the compendium Sbornik Materialov Dlya Opisaniya Mestnostey İ Plemyon Kavkaza (SMOMPK), whose first 44 issues were printed in Tbilisi and last two issues were printed in Makhachkala in Russian between 1881 and 1929, is introduced and writings and other compiled materials are represented to the researchers at different scientific fields. SMOMPK, is a compendium which includes etnographic, anthropological, historical, linguistic, folkloric information about Ossetians, Georgians, Abkhazians, Circassians, Kabardino, Chechens, Ingush, Tabasaran Laks, Avars with the Turkish tribes composed of the Nogai, Karachai, Balkar, Kumyk, Turkmen and Azerbaijanis. The compendium, whose title can be translated to English as“Collection of the Materials for Description of Places and Tribes of the Caucasus”, has approximately 23000 pages in total. Presenting the content of such a large compendium systematically will provide ease to the researchers in different fields. In this study, in order to achieve this purpose, the content of the compendium is analyzed and studies and materials which can be useful for Turkology studies and particularly folklore are determined. In this study, SMOMPK's content is presented with four different indices including Chronological Index, Author Index, Subject Index and Chronological Index in Russian to help researchers working on Causcasia and Trans- Caucasus fields.