Ratlarda cisplatin ototoksisitesinde nimodipin kullanımının etkinlği
The effects of nimodipine on cisplatin-induced ototoxicity in rats
- Tez No: 389873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSRAFİL ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda, ratlarda deneysel olarak cisplatin ile oluşturulan ototoksisiteyi fizyolojik ve histopatolojik olarak belirlemek ve nimodipin kullanımı ile ototoksisitenin azaltılabilir ya da önlenebilir olup olmadığınının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız otoskopik muayenesi ve işitmesi normal tespit edilen 21 rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ratlar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1, sadece intraperitoneal 1 ml/gün salin verilerek kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Grup 2, bir defa intraperitoneal 12 mg/kg cisplatin verilerek cisplatin grubu olarak belirlenmiştir. Grup 3, bir defa 12 mg/kg cisplatin ve her gün 0,5 mg/kg intraperitoneal nimodipin verilerek nimodipin grubu olarak belirlenmiştir. Ototoksisite 0. gün ve 15. gün DPOAE testi ile takip edilmiştir. Otoakustik emisyon sonuçları 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000, 8000 Hz frekanslarında değerlendirilmiş ve DP gram ölçümleri yapılmıştır. 15. gün sonunda ratların kokleaları diseke edilip 400x ışık mikroskopisi altında incelenmiştir. Histopatolojik değerlendirme stria vaskülaris, dış tüy hücre ve spiral ganglion üzerinden yapılmıştır. Freitas ve ark. tarafından tanımlanan cisplatin kaynaklı ototoksisite 4 puan skorlama sistemi yapılmıştır. Cisplatin grubu 15. gün DPOAE ölçümlerinde 0.
Özet (Çeviri)
We aim to determine and observe ototoxicity of experimentally usen cisplatin in rats physiologically and histopathologically, also investigate whether reducible or avoidable ototoxicity by injection of nimodipin. Our studies was carried out on the detected 21 rats that autoscopic and hear examination was normal. Rats were randomized in 3 groups. Group 1 was determined as conrol group that only injected 1ml/day saline intraperitoneally. Group 2 was determined as cisplatin group that injected one dose 12mg/kg cisplastin intraperitoneally. Group 3 was determined as nimodipin group that injected one dose 12mg/kg cisplastin and 0,5 mg/kg/day nimodipin intraperitoneally. Ototoxicity was observed with DPOAE examination in 0th and 15th days. Otoacoustic emission results were evaluated at 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000, 8000 Hz frequencies and DP gram measurements were done. End of the 15th day, rats' cochleas were dissected and examined under 400x light microscope. Histopathologic examination was done in stria vascularis, outer hair cell and spiral ganglion. Cisplatin 4 point ototoxicity scoring system, Freitas and his colleagues identified, have been done.