Patellofemoral ağrı sendromu olan sporcuların yürüme enerji tüketimlerinin ve plantar basınç dağılımlarının incelenmesi
Investigation of plantar pressure distribution and walking energy expenditure in athletes with patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 389885
  2. Yazar: FİGEN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖPatellofemoral ağrı sendromu (PFAS), sporcularda ve fiziksel olarak aktif genç erişkinlerde görülen, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyerek fiziksel ve fonksiyonel yetersizliğe yol açan bir patolojidir. Bu çalışma, PFAS olan sporcuların yürüme oksijen tüketiminde, plantar basınç dağılımında, yaşam kalitesinde ve fonksiyonel düzeylerinde değişiklik olup olmadığını saptamak amacıyla planlandı. Yaşları 18–27 yıl arasında değişen PFAS'lu 35 sporcu hasta grubunu, 40 sağlıklı sporcu kontrol grubunu oluşturdu. Tercih edilen yürüme hızları (TEYH) zeminde belirlendi. Bireyler TEYH ve bu hızın %30 fazlasında koşu bandında 7 dakika yürütülerek oksijen tüketimleri metabolik analizör ile kaydedildi. Plantar basınç dağılımları pedobarografi cihazı ile statik ve dinamik olarak ölçüldü. Enerji tüketimi bakımından gruplar arasında TEYH'nda farklılık bulunmazken, TEYH'nın %30 fazlasında oksijen tüketimi, hasta grubunda yüksekti (p0,05). Dinamik pedobarogafi sonuçlarına göre ön-orta-arka ayak yüzey alanı, 6 plantar alt bölgeye ait pik basınç ve impals değerleri bakımından hem gruplar arasında hem de hasta grup içinde etkilenen ve etkilenmeyen ekstremite arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hastaların fonksiyonel seviyelerini değerlendiren Kujala patellofemoral skorlarından elde edilen ortalama değer 76,00±7,41'di.
Özet (Çeviri)
Patellofemoral pain syndrome (PFPS) is a pathology seen in athletes and physically active young adults that cause physical and functional insufficiency by affecting daily life activities negatively.This study was planned to determine if there was a change in walking energy expenditure, plantar pressure distribution, quality of life and functional level of athletes with PFPS. Thirty-five athletes with PFPS ages ranged 18-27 years constituted patient group and 40 healthy athletes constituted control group. Preferred walking speeds (PWS) were determined on the floor. Individuals walked on the treadmill for 7 minutes at PWS and 30% more of this speed and oxygen expenditure was recorded using metabolic analyzer. Plantar pressure distributions were measured both statically and dynamically by pedobarography device. While there was no significant difference in groups for energy expenditure at PWS, oxygen consumption was higher in patient group at 30% more of PWS (p0,05). According to dynamic pedobarography findings there was not any significant differences both in between groups and in affected and unaffected extremity of patient group in front-middle-rear foot surface area, peak pressure of 6 plantar sub-areas and impals values (p>0,05). Average value obtained from Kujala patellofemoral score, which evaluates functional level of patients, was 76,00±7,41.