Doğu Karadeniz bölgesi limanlarının Karadeniz Sahil Yolu'na uyguladığı trafik baskısı
The traffic opression imposed to the Black Sea Coastal Highway by the Eastern Black Sea ports
- Tez No: 389935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Trafik, Ulaşım, Marine, Traffic, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Doğu Karadeniz'de bulunan Trabzon Rize ve Hopa limanlarına gelen ve giden yükler karayolu ile taşınmaktadır. Buda liman hinterlandında yer alan karayollarında ağır taşıtların yoğunluğunu artırmaktadır. Ağır taşıtların bu yoğunluğu trafik hacminde bir baskı unsuru oluşturmakta ve trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Trabzon, Rize ve Hopa Limanlarını kullanan ağır taşıtların Karadeniz sahil yolu üzerinde oluşturmuş olduğu trafik yoğunluğu ve ağır taşıt kazaları analiz edilerek, limanların karayollarına olan trafik baskısını ortaya koyarak bu durumu azaltacak öneriler sunmaktır. Bu kapsamda D.010-21'den D.010-26'ya kadar olan devlet karayolu ile 885-01 ve 02 il yollarında ağır taşıtların karışmış olduğu trafik kazaları incelenmiştir. 2009-2013 yılları arasında çalışma alanında yer alan limanlar içerisinde Trabzon Limanının karayoluna olan baskısı ortalama % 8.6, Rize Limanının ortalama % 5.8 ve Hopa Limanının ortalama % 5 olduğu hesaplanmıştır. Sonuç olarak çalışma sahasında meydana gelen ağır taşıt trafik kazalarının liman bölgelerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Doğu Karadeniz'de demiryolu bağlantısı ve kara terminallerinin kurularak karayolu trafik baskısı azaltılacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The land routes carry the freight that is handled by Trabzon, Rize and Hopa ports. This situation increases the intensity of heavy vehicles on the land roads around the port's hinterland. This element of oppression to the traffic volume can be considered the main cause of the traffic accidents. Aim of this study is to analyze the intensity and accidents of the heavy vehicles around the Trabzon, Rize and Hopa port's hinterland; and to observe the oppression to the general traffic, to be able to put forward a suggestion that may decrease the phenomenon. In this study, the heavy vehicle accidents that occurred on the state ways from D.010-21 to D.010-26 and on the provincial ways 885-01 and 02 are examined. Between years 2009 and 2013, it is calculated that the oppression of the Trabzon, Rize and Hopa ports to land routes are %8.6, %5.8 and %5 respectively. In conclusion, it is observed that the heavy vehicle accidents increased their intensity in the areas closer to the ports. It is understood that building of the dry-ports and railway can decrease this traffic oppression on the land routes.