Trabzon havalimanı PAT sahası uçak trafiğinin benzetim ile incelenmesi
Simulation analysis of aircraft traffic in Trabzon airport RAT areas
- Tez No: 389934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Havayolu ulaşımının her geçen gün daha fazla ilgi görmesi ve hızlı şekilde gelişmesine bağlı olarak yeni havaalanları kurulmakta ve uçuş sayıları artmaktadır. Hava sahalarında sürekli artan uçak trafiği zamanla havaalanlarının kapasitelerini aşmakta, hava taşıtlarının yerde ve havada beklemelerine sebep olmaktadır. Bu kapasite problemlerinin başında havaalanları pist, apron ve taksi yollarını içine alan hava sahası kısmının yetersiz kalması yer almaktadır. Yapılan bu çalışmada Trabzon Havalimanı'nın PAT (pist, apron ve taksi yolu) sahasının kullanım açısından yeterli olup olmadığı incelenmiş ve bu amaçla havalimanı uçak yer hareketleri SIMIO benzetim programı ile modellenmiştir. Çalışmada ilk olarak sistem performans ölçütleri tanımlanmıştır. İkinci aşamada uçuşlara ait iniş-kalkış verileri ile uçakların yerde geçirdikleri süre verileri toplanmış ve istatistiksel olarak incelenmiştir. Son aşamada ise sistemin SIMIO programı ile benzetim modeli geliştirilmiş ve mevcut sistem analiz edilmiştir. Modelin doğrulaması yapıldıktan sonra geleceğe yönelik bir senaryo oluşturulmuş, program çıktıları ve raporları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the latest developments and increasing interest in airway sector, new airports are building and numbers of flights are rising. This continuous increase in air traffic exceeds the airports' capacity time to time. Depending these capacity problems, aircrafts are waiting on air or ground. The main element of a airport system that causes capacity problems is RAT (runway, apron and taxiway) area. In this study, the present situation of Trabzon Airport RAT area is investigated to observe possible capacity problems. For this purpose, aircraft ground movements are modeled by SIMIO simulation program. In the beginning of the study, the airport system is examined carefully to define variables and performance criteria of the model. Then related data like aircraft landing and take-off times, ground movement process times are collected. After the statistical analysis of the data, the simulation model of the current system is created by SIMIO. Results are analyzed and a future scenario is also investigated. At the last step, the results of both current model and scenario model are compared and analyzed.