Çatalca ilçesinde süt sığırcılığına ağırlık veren bir çiftliğin optimum işletme planlarının doğrusal programlama ile saptanması
  1. Tez No: 38994
  2. Yazar: NALAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
-52- ÖZET Bu araştırmada, İstanbul İli Çatalca İlçesinde s üt sığırcılığında uzmanlaşmış ve aynı zamanda buğday, ayçîçeiği ve yem bitkileri üretim faaliyetinde bulunan bir tarım işletmesinin ekonomik yapısı ve mevcut üretim kaynaklarına göre doğrusal programlama yöntemi ile opti- mum işletme planları saptanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler işletmenin mu hasebe kayıtlarından ve yapılan anket çalışması ile elde edilmiş tir. Masraf ve gelir hesaplarında kullanılan fiat- lar 1936 yılı fiatlarıdır. İşletme, mevcut üretim faaliyetleri sonucunda 93. 122. 120. -lira brüt kâr ve 57.368. 5 20. -lira net kar elde etmiş tir. Ancak yatırım sermayesinin % 63,61'inin e- razi sermayesi olması ve enflasyon sonunda arazi de serle rinde ki aşırı artış yüzünden kârlılık oranı % 3,68 gibi düşük bir oranda ve sermaye devir oranı da çok yüksek (9 yıl) gerçekleşmiştir. Doğrusal programlama yöntemi ile üç alternatif model geliştirilmiş tir. Çözümleme sonunda elde edilen Uç optimum işletme planında da mevcut üretim kaynakları, iş letmecinin uygulamasından farklı düzeylerde kullanılmış tır ve brüt kar artışı I. planda % 25,8, H. planda % 30,6 ve III. planda ?ö 88,9 oranında olmuştur.
Özet (Çeviri)
-53- SUMMAJtY In this research, the economic structure of a dairy farm also having produced wheat, sun flower and fodder plants and optimum farm plans were determined with linear programming method subject to available production resources. Data used in the research were obtained from. farm records and a questionnaire made in the farm. The prices used in the cost and in came calculations were the prices öf 1986. The farm/obtained 93.122.120. -lira s gross margin and 57. 368. 520. -lira s net profit at the end of present production activities. Profitability ratio has been realised at a lower rate as 3,68 % and turnover rate very high (9 years) due to the fact that 63,61 % of the investment capital was land capital and the very high increase in land value as a result of inflation. Three alternative models were developed by the linear programming method.Avaible production resources were used differently from the application of the manager in three optimum farm plans which were obtained as the result of solutions and the increase ratios in gross margins were 25,8 % in the plan I, 30,6 % in the plan IX and 83,9 in the plan III.