Parkinson hastalarında optik koherens tomografi ile retina sinir lifi tabakası analizi
Analysis of retinal nerve fiber layer thickness with optical coherence tomography in patients with Parkinson's disease
- Tez No: 390004
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Parkinson hastalarında OKT ile RSLT kalınlığı ölçümü yaparak, kontrol grubu ölçümleri ile karşılaştırmalı olarak sonuçları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Parkinson hastalığı tanısı ile takip edilen 30 hastanın 58 gözü ile 30 sağlıklı bireyin 60 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda tam bir oftalmolojik muayeneye ek olarak optik koherens tomografi ile retina sinir lifi tabakası kalınlığı, maküla kalınlığı ve gangliyon hücre kompleksi analizi yapıldı. Parkinson grubuna BPHDÖ ile SMMT yapıldı. Çalışmada elde edilen parametreler eşliğinde istatiksel analizleri yapıldı (IBM SPSS Statistics 20, SPSS Inc. An IBM Corp., Armonk, NY). Bulgular: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet ve EDGK açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate retinal nerve fiber layer thickness measured with OCT at patients with Parkinson disease and compare the results with healthy subjects. Method: 58 eyes of 30 parkinson patients and 60 eyes of 30 healthy subjects were included in this study. All cases underwent full ophthalmological examination. Besides retinal nerve fiber layer thickness, macular thickness and ganglion cell complex were examined with OCT. Results were analyzed statistically. (IBM SPSS Statistics 20, SPSS Inc. An IBM Corp., Armonk, NY). Parkinson patients tested with UPDRS and MMT to investigate the severity of the disease. Results: Age, gender and best corrected visual acuity were statistically similar in both groups. Mean intraocular pressure of Parkinson patients was found statistically lower than healthy subjects.