Diabetik maküla ödeminde intravitreal ranibizumab tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the therapeutic effect of intravitreal ranibizumab in diabetic macular edema
  1. Tez No: 390005
  2. Yazar: ABDULHAKİM TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu retrospektif çalışmada diabetik maküla ödemi (DMÖ) olan gözlerde, intravitreal ranibizumab (İVR) enjeksiyonunun görme keskinliği (GK) ve santral maküla kalınlığı (SMK) üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: DMÖ olan 41 hastanın 50 gözüne 0,5mg/0,05 ml İVR tedavisi uygulandı. Olgulara enjeksiyon sonrası (ES) 1. ay 2. ay 3. ay ve 6. ayda GK ve SMK bakıldı. SMK'sı 300 μm ve üzerinde olan olgulara tekrar enjeksiyon yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda her bir göz bir olgu olarak değerlendirilmiştir. Bu olguların 27'si (%54) erkek, 23'ü (%46) kadındı ve erkeklerin yaş ortalaması 62,70±9,8 yıl iken; kadınların yaş ortalaması 63,22±5,5 yıl idi. Hastaların EÖ ortalama görme keskinliği 0,65 LogMAR olup, enjeksiyonu takiben ortalama görme keskinliği 1.ayda 0,47 LogMAR, 2. ayda 0,48 LogMAR, 3. ayda 0,49 LogMAR ve 6. ayda 0,48 LogMAR idi. Enjeksiyon öncesi (EÖ) ortalama görme keskinliğine göre ES 1. ay, 2. ay, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This retrospective study was aimed to evaluate the effects of intravitreal ranibizumab injection (IVR) on visual acuity (VA) and central macular thickness (CMT) in eyes with diabetic macular edema (DME). MATERIAL AND METHOD: 50 eyes of 41 patients with DME were treated with 0,5mg/ 0.05 ml IVR. VA, CMT were examined in 1st , 2nd, 3rd , 6th months again after injections. Eyes with 300 μm and over CMT treated re-injection. RESULTS: In our study we evaluated each eye is a case. 27 of these cases (54%) were male and 23 (46%) were female and the mean age of men was 62,70±9,8 and the mean age of women was 63,22±5,5. The mean VA of the patients before injection was 0,65 LogMAR and after injection 1st month 0,47 LogMAR, 2nd month 0,48 LogMAR, 3rd month 0,49 LogMAR and 0.48 LogMAR and 6th month. The mean VA value was significantly higher at 1st , 2nd, 3rd , 6th months than it was before injection.