Asemptomatik bakteriürili gebelerde serum prokalsitonin düzeyleri
Serum procalcitonin levels in pregnant women with asymptomatic bacteriuria
  1. Tez No: 390034
  2. Yazar: FİLİZ BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonları gebelikte en sık rastlanılan enfeksiyonlardır ve tedavi edilmedikleri takdirde ciddi maternal ve fetal komplikasyonlarla birliktelik gösterir. Gebelikte en sık görülen idrar yolları infeksiyonu asemptomatik bakteriüridir (ASB). Zamanında tanı ve tedavi gebelerde akut pyelonefrit ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini azaltmaktadır. Erken tanı ve prognostik önemini araştırmak amacıyla ASB saptanan gebelerde serum prokalsitonin düzeylerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2012 ve Şubat 2013 tarihleri arası dönemde Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran sağlıklı gebelerden oluşan 39 kontrol ve 30 asemptomatik bakteriürili toplam 69 gebede serum prokalsitonin ve diğer enflamatuar belirteç düzeylerini araştırdık. Bulgular: Altmış dokuz hastadan oluşan çalışma grubunun yaş ortalaması 28 (minimum 21, maksimum 42)? tü. Enflamatuar belirteçlere bakıldığında ise WBC ve sedimentasyon değerleri iki grup arasında da benzer iken CRP değeri ASB? de daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Her iki grup arasında diğer biyokimyasal parametreler açısından anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Urinary tract infections are the most common infections during pregnancy and can cause serious maternal and fetal complications if not treated. The most common urinary tract infection in pregnancy is asymptomatic bacteriuria (ASB). Early diagnosis and treatment of ASB, reduces acute pyelonephritis and the risk of low birth weight infants. We investigate diagnostic value and prognostic significance of blood procalcitonin levels in pregnant women with ASB. Materials and Methods: Between January 2012 and February 2013, serum procalcitonin and other inflammatory marker levels were investigated in 30 pregnant women with asymptomatic bacteriuria and 39 healthy pregnant women as control group (a total of 69 pregnant women) in Sakarya University Research and Training Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. Results: Mean age of study group (n:69) was 28 (minimum:21, maximum:42). White blood cell count and sedimentation rate values were similar in two groups, CRP values were higher in ASB group with no statistical significance . There was no significant difference between the two group in terms of other biochemical parameters.