Maksiller sinüsün anatomik değişiklikleri ve patolojilerinin panoramik radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evalution of maxillary sinus anatomic changes and pathologies, using panoramic radiography and conebeam computed tomography
- Tez No: 390059
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Maksiller Sinüsün Anatomik Değişiklikleri ve Patolojilerinin Panoramik Radyografi ve Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi İle Değerlendirilmesi. Çalışmamızın amacı; Farklı sebeplerle elde edilmiş olan, rutinde istenilen radyografik tanı yöntemlerinden panoramik radyografinin incelenmesi sırasında Paranazal Sinüslerden biri olan maksiller sinüste ortaya çıkan lezyonların ve anatomik değişikliklerin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile de incelenmesi ve Panoramik radyografların Maxiller sinüslerin incelenmesi sırasındaki yararlılıklarının ve limitlerinin tespit edilmesidir. Çalışmamızda 2011-2012 tarihleri arasında Tomoloji görüntüleme merkezinde farklı nedenlerle Panoramik ve Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi endikasyonu konulmuş ve görüntüleri elde edilmiş olan hastalar değerlendirmeye alınmıştır. 18-83 yaş aralığındaki 283 hastanın 566 Maksiller Sinüs bölgesindeki anatomik değişiklikler ve patolojiler, aynı zamanda Maksiller Sinüs' ün bulunduğu tarafı ilgilendiren Sinonazal bölge dedeğişiklikler açısından incelenmiştir. Araştırmamızda İluma marka dental volümetrik tomografi cihazı (KIBT) (2mm' lik) koronal, aksiyel, Sagittal, kros-seksionel kesitlerle ve Planmeca Proline XC Panoramik Cihazı kullanılmıştır. Çalışmada Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri olan hastalara ait Panoramik Radyografi görüntüleri 3 araştırmacı tarafından birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evalution of maxillary sinüs anatomic changes and Pathologies, using Panoramic Radiography and ConeBeam Computed Tomography. The purpose of this study is to investigate the different reason of many patients who having CBCT and Panoramic radiograph; to examine lesions appeared on maxillary sinus and the accuracy of anatomic changes during Panoramic Radiography (which is a method used in dental implant planning and requested frequently in radiographical diagnosis procedure) by CBCT; to determine the benefits and limits of panaromic radiograph's during the analysis of maxillary sinuses. In this study, patients applied between 2011-2012 ,with different reasons (who have CBCD and Panoramic scan images obtained) are evaluated. Changes and pathologies of 566 Maxillary Sinus areas of 283 patients between ages 18-83 are analyzed; but also changes in sinonasal area of the side of the sinus of patients are examined. In this research, Iluma brand dental volumetric tomography device with Coronal, Axial, Sagittal, Cross-Sectional slices (2mm) and Planmeca Proline XC Panoramic device are used. Panoramic Radiography presentation of patients with CBCD image is evaluated by three researchers.