Evcil köpeklerde Canine corona virus (CCoV)'ların moleküler epidemiyolojisi
Molecular epidemiology of Canine corona viruses (CCoV) among domestic dogs
  1. Tez No: 390058
  2. Yazar: AYŞEGÜL KUDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, evcil köpeklerin önemli hastalıklarından birine sebep olan Canine Coronavirus (CCoV) enfeksiyonlarının yaygınlığının araştırılması ve sahadaki suşların M ve S gen bölgesi hedef alınarak moleküler karakterizasyonun yapılması amaçlanmıştır. ÇalıĢmada 100 köpek kullanıldı. Olgular yaş, ırk, cinsiyet, bakım ve besleme koĢulları, aĢılı olup olmama durumları ve klinik bulgular yönünden anket soruları eĢliğinde değerlendirildi. Bu veriler ıĢığında köpeklerde CCoV enfeksiyonlarının yaygın olduğu (%40), enfeksiyonun klinik bulgu, aĢı durumu ya da cinsiyet ayrımı gözetmediği, evde ya da sokakta beslenen köpeklerin hepsinde enfeksiyonun görülebileceği ve CCoV enfeksiyonunda ishal bulgusunun sıklıkla gözlendiği ortaya konulmuĢtur. Uygulanan RT-PCR sonucunda CCoV tanısında ve tiplendirilmesinde M primeri ile beraber S geni primerlerinin daha net sonuç verdiği belirlenmiĢtir. Dizin analizlerine göre Türkiye‟de sirküle olan CCoV‟lar dünyadaki diğer CCoV‟lar ile benzerlik göstermiĢtir. Genotipik olarak; CCoV tip 1 ve CCoV tip 2 suĢlarının varlığı tespit edilmiĢtir. Sonuç olarak, Türkiye‟de canine coronavirus enfeksiyonunun moleküler epidemiyolojinin belirlenmesi yönünde yapılacak çalıĢmaların devamlılık göstermesinin gerekli olduğu; bu çalıĢmaların ticari aĢı tercihlerinin belirlenmesi ve aĢı geliĢtirme yönündeki yeni çalıĢmalar için yol göstereceği ve sağlıklı pet hayvancılığı yönünden önemli katkılar sağlayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, enlucidating not only the prevalance of CCoV, important disease of dogs, but also molecular characterization of the viruses with M and S genes based RT-PCR and sequencing were aimed. During this study 100 dogs were sampled. Dogs were grouped according to the information collected from the questionnaires filled by the owners on age, breed, gender, housing, environment and vaccination status. These questionnaires revealed that CCoV infection was seen widespread in dog population (%40), diseases could be caused by virus regardless of clinical symptome, vaccination status, gender and housing (indoor /outdoor). Diarrhoea is the common clinical symptom of CCoV. The PCR results indicated that not only the M primers but also the S gene primers should be used in order to determine and genotyping of the CCoV. The sequence analysis pointed out the CCoV‟s (CCoV type 1 and 2) in Turkey, were genetically related to the other CCoV‟s worldwide. As a result we concluded that studies for determining molecular epidemiology of canine coronaviruses must be continuous; and these studies will contribute to the choice of commercial vaccines and help new studies for developing vaccines and contribute to healthy animal in several ways.