Aşağı anterior rezeksiyon yapılan kolorektal kanserli hastalarda anastomoz kaçağının ön görülmesinde serum prokalsitonin, CRP, dren sıvısı IL-6, TNF-α düzeyinin ve drenaj materyali kültürünün prediktif değeri
Evaluation of the level of serum CRP, procalcitonin, drain IL-6, TNF-α and drain culture which predictive for anastomotic leakage in patients with colorectal cancer who underwent low anterior resection
  1. Tez No: 390128
  2. Yazar: İSMAİL AHMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABRİ ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Kolorektal cerrahi sonrası anastomoz kaçağı en çok korkulan bir septik komplikasyondur. Klinik teşhisi iki haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu gecikme yüksek mortaliteyle sonuçlanabilmektedir. Klinik olarak gelişmeden öngörülmesinde etkili bir biyokimyasal belirteç bu olumsuz sonuçların önlenmesine yardımcı olacaktır. Amaç: Anastomoz kaçağının klinik olarak gelişmeden öngörülmesinde, etkin bir biyolojik belirtecin varlığını ortaya koymak Gereç ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda rektum kanseri nedeniyle aşağı anterior rezeksiyon yapılan ardışık 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ve 3. günlerde venöz kan örneğinden CRP ve prokalsitonin değerleri ELİZA yöntemi ile çalışıldı. Ameliyat sonrası 1., 3. ve 5. günlerde dren sıvısı örneğinden TNF-α ve IL-6 değerleri ELİZA yöntemiyle çalışıldı. Ameliyat sonrası 1., 3. ve 5. günlerde dren kültürü için örnek alındı ve besiyerlerine ekildi. Takiplerinde anastomoz kaçağı gelişen ve gelişmeyen hastalar iki gruba ayrıldı ve değerlendirildi. Bulgular: 50 hastanın 7'sinde anastomoz kaçağı saptandı. Ameliyat sonrası 3. gün serum CRP ve prokalsitonin değerleri, anastomoz kaçağı gelişen grupta yüksek saptandı (p=0,01,p=0,02). Anastomoz kaçağı gelişenlerde dren sıvısı TNF-α değeri, ameliyat sonrası 5. günde 3. gün değerine göre %63,2 artmış olup, anastomoz kaçağı gelişmeyen grupta azaldığı görüldü. Dren sıvısı IL-6 değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Anastomoz kaçağı olan grupta ameliyat sonrası 3. gün %42,9; 5. gün %85,7 bakteri üremesi görüldü (p=029, p=0,0001). Sonuç: Ameliyat sonrası serum CRP, prokalsitonin ve dren sıvısı TNF-α değeri yüksekliği anastomoz kaçağı için uyarıcıdır. Anastomoz kaçağında dren sıvısı kültüründe bakteri üremesi oranı belirgin yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Time for diagnosis of anastomotic leakage may be lengthened up to two weeks. This long interval frequently leads to increased mortality . Biomarkers, which may predict anastomotic leakage before the appearance of its clinical features, may help to prevent adverse outcomes. Aim: To evaluate a biomarker, which might predict anastomotic leakage before its clinical presentation. Material and Methods: 50 succesive patients who underwent low anterior resection were included in the present study. Venous blood CRP and procalcitonin levels were measured preoperatively, and on the 1st and 3rd postoperative day. Drain TNF-α and IL-6 levels were evaluated on the 1st, 3rd and 5th postoperative days. Samples from drain material were taken for microbiological culture. Patients' results with anastomotic leakage were compared to those without leakage. Results: Anastomotic leakage rate was 14%. CRP and procalcitonin levels on postoperative 3rd day were significantly higher in patients developing anastomotic leakage (p=0.01 and p=0.02 respectively). Drain TNF- α values were increased at a rate of 63.2% on 5th postoperative day compared to 3rd day levels in patients with anastomotic leakage, but were decreased in patients without leakage. In anastomotic leakage group, culture positiveness rate was 42.9% at the 3rd and 85.7% at the 5th postoperative day respectively. Conclusion: Increased levels of CRP and procalcitonin must be alerting for anastomotic leakage. TNF-α levels in the drain fluid could be predictive for anastomotic leakage. Culture positiveness was found higher in patients with postoperative anastomotic leakage compared to those without leakage.