Eritrosit süspansiyonlarında depolanma sürecinin T hücre alt grupları üzerine etkisi
Effect of storage period of red blood cell suspensions on T cell subpopulation
- Tez No: 390151
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BARBAROS ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ: Allojeneik kan transfüzyonu komplikasyonu olan Transfüzyon İlişkili İmmün Modülasyonun (TRIM), allojeneik lökositlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu çalışma ile TRIM mekanizmalarına yönelik yeni bilgiler elde etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 10 bağışçıdan sağlanan tam kanlar eritrosit süspansiyonuna (ES) dönüştürüldükten sonra eşit iki bölüme ayrılarak bölümlerden birisi lökosit filtresinden geçirildi. Elde edilen lökositi azaltılmış (LA-ES) ve azaltılmamış (normal) ES'ler (N-ES) üç eşit parçaya ayrılarak 0, 21, ve 42 depo günleri için örnekler oluşturuldu. Bu örneklerin süpernatanlarında, ELISA yöntemi ile IL-4, IL-6, IL-8, IL-9, IL-10, IL-13, IL-17, IL-22, TNF-α, TGF-β, IFN-γ düzeyleri ölçüldü. N-ES'lerde Th1, Th2, Th9, Th17, Th22, Treg hücreleri flow-sitometrik olarak hücre içi sitokin ekspresyonlarına göre araştırıldı. N-ES'lerde T hücre alt gruplarına ait transkripsiyon faktörleri T-bet, GATA3, PU.1, RORC2, AHR ve FoxP3 Real-Time PCR yöntemiyle araştırıldı. BULGULAR: Hücre içi sitokinlerden TNF-α, IL-4 ve IL-5 düzeylerinin 21.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Transfusion Related Immunomodulation (TRIM) is an allogeneic blood transfusion complication that is thought to be arised from allogeneic leukocytes. Purpose of this study is to obtain new knowledges about TRIM mechanisms. MATERIAL AND METHODS: Red blood cell suspensions (RBCs) were separated from whole bloods that were donated from 10 blood donors. Every RBCs separated equal two portions. Leukoreduction conducted for one portion of them and achieved both leukoreduced RBCs (LR-RBCs) and non-luekoreduced (normal) (N-RBCs). LR-RBCs's and N-RBCs's were separated to three equal portions as the 0, 21 and 42 storage day samples. IL-4, IL-6, IL-8, IL-9, IL-10, IL-13, IL-17, IL-22, TNF-α, TGF-β and IFN-γ levels were measured with ELISA method in all samples. Th1, Th2, Th9, Th17, Th22 and Treg cells were evaluated with flow-cytometry method according to intracellular cytokine production in N-RBCs. Specific transcription factors (T-bet, GATA3, PU.1, RORC2, AHR, FoxP3) of Th cell subsets were investigated with Real-Time PCR method in N-RBCs. RESULTS: Levels of intracellular cytokines TNF-α, IL-4 and IL-5 were increased; whereas IFN-γ, IL-22 and Foxp3 were decreased, levels of CD4+CD25+CD127- cells were increased, levels of transcription factors TBX21, GATA3 and SPI.1 were diminished, IL-22 levels were decreased and TGF-β levels were increased in N-RBCs supernatants at 21.