Selimiye cami'sinin akustik incelenmesi
- Tez No: 39017
- Danışmanlar: PROF.DR. M. CEMİL KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İİ ÖZET Kilise, auditorium gibi tarihi ve büyük bir çok eser;mimari Özelliklerinin yanında akustik özellikler bakımından da araştırılmıştır. Ancak ülkemizde bu gibi çalışmalar henüz yeterince yapılmamıştır. Bu çalışmada, Türk mimarlık tarihinin şaheserlerinden biri olan Selimiye camisinin akustik özelliklerinin incelenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla; camide ses basınç seviyesinin dağılımı, yer ve doğrultuya göre değişimi, kelime anlaşılabilirliği oranı, çınlama zamanının frekansa göre değişimi incelenmiştir. Ayrıca 26-11-1977 - 26-11-1978 tarihleri arasında bir yıl süreyle cami içindeki sıcaklık ve nem değişimlerinin, cami dışındaki sıcaklık ve nem değişimleriyle ilişkisi gözlenmiş ve ikisi arasında yakın bir paralellik olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY Acoustical properties of many historical churches and auditoriums are studied. The distribution of sound pressure levels, reverberation times and variation of reverberation with sound f requeny and variation of intelligibility in the building are investigated. Acoustical properties of our monumental mosques has not been investigated yet except reverberation characteristics of Sinan's important mosques which are investigated by Dr.Mutbul Kayıl i. Collaborating with Dr. Kayıl i, We aimed to study acoustic properties of Selimiye Mosque. The sound pressure level distribution in the Mosque and directional changes of sound pressure levels and speech intelligibility are studied.