Aydın ilinde üretilen inek sütlerinde bazı ağır metal düzeylerinin araştırılması
Investigation of some heavy metal levels in cow milk processed in Aydin province
  1. Tez No: 390208
  2. Yazar: ASLIHAN İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERAP ÜNÜBOL AYPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çevresel kirliliğin olumsuz etkilerinden biri insan ve hayvanların solunum ve beslenme yoluyla ağır metallere maruz kalmasıdır. Ağır metallerin çeşitli yollarla vücuda alınmasından sonra; alınma dozuna, sıklığına ve süresine bağlı olarak akut, subakut' ve kronik tarzda hafif ya da ciddi zehirlenme belirtileri ortaya çıkmaktadır. Süt ve ürünlerindeki ağır metal kontaminasyonu; hayvanın tükettiği yemden, sudan, üretim ve depolama sırasında süt mamulleri ile temas eden makine ve ekipmanlardan kaynaklanabilir. Çalışmamızda; Aydın il merkezinden ve bazı ilçelerinden süt örnekleri toplanmıştır. Bu amaçla Bozdoğan, Çine, Söke, Yenipazar ve Nazilli ilçeleri seçilmiştir. Toplanan süt örnekleri mikrodalga fırında çözünürleştirilmiş ve ICP-OES ile Fe, Mn, Zn, Cu, Cd ve Pb analizleri yapılmıştır. En yüksek Fe ortalaması 1704,80 µg/L ile Bozdoğan ilçesinde, en yüksek Mn ortalaması 5,08 µg/L ile Aydın Merkez ilçede, en yüksek Zn ortalaması 1468,39 µg/L ile Yenipazar ilçesinde tespit edilmiştir. Bütün ilçelerin süt örneklerinde, Cu, Cd ve Pb değerleri tayin edilebilir sınırların altında bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, literatür verileri ve FAO, WHO ve PMTDI'nın belirtmiş olduğu tolere edilebilir sınırlar göz önüne alınarak değerlendirildiğinde Aydın merkez ve diğer ilçelerde üretilen sütlerde sağlık açısından tehlike oluşturacak bir ağır metal kontaminasyonu olmadığı anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; Süt, ağır metal, Aydın, çevre kirliliği.
Özet (Çeviri)
One of the negative effects of environmental pollution is the exposure of humans and animals to heavy metals through nutrition and inhalation. After the ingestion of heavy metals through various ways, depending on the frequency, quantity and period of taken doses in acute, subacute and chronical types, mild or serious toxicational symptoms can be seen. Heavy metal contamination in cow milk and its products may be because of either the food and water consumed by animals, or machines and equipments used during the production process of dairy products. In our study; milk samples were collected from in the city center and some districts. For this purpose Bozdoğan, Çine, Söke, Yenipazar and Nazilli districts were selected. Collected milk samples were solubilized in a microwave oven and then Fe, Mn, Zn, Cu, Cd and Pb analyzes with ICP-OES. The Highest value Fe 1704,80 μg/L in Bozdoğan district, the highest value Mn 5,08 μg/L, Aydin Central district, the highest value Zn 1468,39 μg/L were detected in Yenipazar. In the milk samples of all the districts Cu, Cd and Pb values were found under measurable limits. Considering the tolerable values indicated by literature data, FAO, WHO and PMTDIs, it is undertood that there is no heavy metal contamination which may cause health problems, in milk and dairy products processed in Aydın and the other districts. Key Words; Milk, heavy metal, Aydın, environmental pollution