Sağlıklı ve otitis externalı köpeklerden Staphylococcus pseudintermedius izolasyonu ve antibiyotik dirençliliğinin belirlenmesi
Isolation of Staphylococcus pseudintermedius from healthy and dogs with otitis externa and determination of antibiotic resistance
- Tez No: 390209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Stafilokoklar, doğada, insan ve hayvanların derisinde ve muköz dokularında yaygın olarak bulunmaktadır. Fırsatçı patojendirler. Hayvanların ve insanların çeşitli infeksiyonlarından sorumludurlar. Staphilococcus pseudintermedius Stafilokoklarla pek çok yönden aynı özelliklere sahiptir. Özellikle köpeklerin kulak kanalında bulunmaktadır. Köpeklerde pyoderma ve otitis externa vakalarının çoğundan Staphilococcus pseudintermedius sorumludur. Köpeklerden ve diğer hayvanlardan insanlara geçiş söz konusudur. Nadiren de olsa ciddi hastane infeksiyonlarından izole edilmiştir. Son yıllarda artan metisilin direnci nedeniyle halk sağlığı açısından önemli bir bakteridir. Çalışmamızda, farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki toplam 100 adet sağlıklı ve otitis externa olduğu düşünülen köpeklerin kulaklarından S. pseudintermedius'un izolasyonu ve identifikasyonunun yapılması, metisilin, mupirosin ve vankomisin direncinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İzolasyonu yapılan Stafilokok suşlarına PCR-RFLP yöntemi uygulanarak 19 koagulaz pozitif Stafilokok suşundan 6 tane S. pseudintermedius suşu identifiye edilmiştir. S. pseudintermedius pozitif bulunan suşlara antibiyotik duyarlılık testi yapılmıştır. Vankomisin direncine rastlanırken metisilin ve mupirosin direnci gözlenmemiştir. S. pseudintermedius' un özellikle sağlıklı köpeklerde bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococci are widely found in nature, skin and mucous membrane of human and animals. They are opportunistic pathogens. They are responsible for various infections of animals and human. Staphilococcus pseudintermedius has almost same characteristics with Staphilococci. Especially they are found in the ear canal of dogs. Staphilococcus pseudintermedius is responsible for most of pyoderma and otitis externa cases in dogs. Spreading from dogs and other animals to human is presented. It has been isolated from serious hospital infections rarely. Because of increasing metisilin resistance in recent years, it is an important bacteria for public health. In our study, it is aimed to detect isolation and identification of S. pseudintermedius from ear of dogs, totally 100, in different breed, age and sex, healthy and considered with otitis externa, and aimed to detect methicillin, mupirocin and vancomycin resistance. PCR-RFLP method is applied to isolated Staphylococci and 6 S. pseudintermedius strains identified from 19 koagulaz positive Staphylococci strains. Antibiotic sensitivity test applied to the strains which are S. pseudintermedius positive. We found vancomycin resistance but methicillin and mupirocin resistance. It has been conclusived that S. pseudintermedius is found in especially healty dogs.