Plantar fasiit'te radyal ekstrakorporeal şok dalga tedavisi ve ultrason tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of radial extracorporeal shock wave therapy and ultrasound therapy in plantar fasciitis
  1. Tez No: 390285
  2. Yazar: BİHTER AKINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada plantar fasiit tanısı konan hastalarda Radial Ekstrakorpereal Şok Dalga Tedavisi (REŞDT) ve Ultrason (US) tedavisinin etkileri karşılaştırıldı. Çalışmaya 78 hasta ile başlandı, 54 hasta ile bitirildi. Hastalar ev egzersiz programına ilave olarak REŞDT ve US alan hastalar olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu ise; yalnızca ev egzersizi verilen başka tedavi uygulanmayan hastalardan oluştu. REŞDT ve egzersiz grubundaki hastalara 2000 atım, haftada bir gün toplam 3 seans REŞD Tedavisi, US ve egzersiz grubundaki hastalara 3 MHz frekansta % 20 kesikli, 1 W/cm² güçle haftada iki gün, toplam 7 seans US tedavisi uygulandı. Hastaların aşil ve plantar fasya kısalıkları ve ağrıları değerlendirildi. Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ) ile ağrı, yetersizlik ve aktivite kısıtlılıkları, Amerikan Ortopedik Ayak-Ayakbileği Derneği (AOFAS) arka ayak skoru ile ayak fonksiyonları ile belirlendi. Ayrıca hastaların yürüme mesafesi 6 dakikalık yürüme testi ile; statik dengeleri tek ayak üzerinde durma testi ile; dinamik dengeleri öne doğru fonksiyonel uzanma testi ile; performansları ayakta topuk yükseltme testi ile; yürüme hızları 20 m yürüme testi ile; ayak bileği propriosepsiyon duyuları da Biodex III izokinetik cihazı ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme sonuçlarına göre; her üç grubun aşil tendon ve plantar fasya kısalığı azalırken, statik ve dinamik dengeleri, performansları, yürüme mesafeleri arttı (p0,05). Her üç grupta da sabah ve akşam ağrılarında azalma meydana geldi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study compared the effects of Radial Extracorporeal Shock Wave Therapy (REWT) and ultrasound (US) treatment on the patients with diagnosis of plantar fasciitis. The study began with 78 patients, and completed by 54 patients. Patients were divided randomly into two groups as those taking RESWT and those taking US in addition to their home exercises. The control group consisted of patients who were given only home exercise but not any other treatment. Totally 3 sessions of RESWT treatment once a week and 2000 beats performed on the patients in RESWT and exercise group, and totally 7 sessions of US treatment with 20% intermittent in the 3 MHz at 1 W / cm² power two days a week applied for the patients in US and exercise group. Pain, Achilles and plantar fascia shortenings were evaluated on patients. Pain, impairment and activity limitations were determined by Foot Function Index (FFI), and similarly foot functioning was determined by American orthopaedic foot and ankle Association (AOFAS) hind foot score. And also walking distance of patients by a 6-minute walk test; static equilibrium by one leg stand test; dynamic equilibrium by the forward functional reach test; performances by standing heel raise test; walking speed by 20 meter walking test; ankle preprioceptive sense by Biodex III isokinetic device were determined. According to the evolution results before and after treatment, Achilles tendon and plantar fascia shortening of all three groups reduced, static and dynamic balance performances and walking distance increased (p0,05). In all three groups, it was observed that the morning and evening pain reduced (p 0.05).