Polibenzoksazol türü polimerlerle modifikasyonun epoksi reçine özelliklerine etkisi
The effect of modification with polybenzoxazol type polymers on the epoxy resin properties
- Tez No: 390325
- Danışmanlar: PROF. GÜLNARE AHMETLİ, YRD. DOÇ. DR. İLKAY ÖZAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, farklı kimyasal yapıya sahip polibenzoksazol türü polimerler (poli[2,2'-(p,p'-difenileter)-5,5'-bis(benzoksazol) - EOK ve poli[2,2'-(p-fenilen)-5,5'-bis(benzoksazol) – TFAOK) sentezlenerek ticari epoksi reçinede ilk kez modifikatör olarak kullanıldı. Polimerlerin kimyasal yapıları FTIR ile aydınlatıldı. Sentezlenen polimerler farklı kütle oranlarında (% 2,5, % 5 ve % 7,5) epoksi reçineye katılarak mekanik, termal, su sorpsiyonu ve elektriksel iletkenlik özelliklerine etkisi incelendi. Modifiye epoksi numunelerin morfolojisi SEM ve XRD ile karakterize edildi. Tüm numunelerin çekme direnci ve sertliği saf epoksiye göre çok daha yüksek bulundu. Genelde tüm numunelerde modifikatör oranı arttıkça % uzamanın azaldığıı, en fazla % uzamanın ise (% 0,721 olarak) TFAOK'la modifiye epoksi ile tespit edildi. TGA analizi, modifikasyonun termal dayanıklılığı fazla etkilemediği gösterdi. Su sorpsiyonunda ise en iyi sonuç yine TFAOK'la modifiye epoksi ile elde edildi. Modifiye epoksi numunelerin yarıiletken özellik sergilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the new polybenzoxazol type polymers which have different chemical structure (poly[2,2'-(p,p'-diphenylether)-5,5'-bis(benzoxazol)-EOK ve poly[2,2'-(p-phenylene)-5,5'-bis(benzoxazol) – TFAOK) were synthesized and was first used as a modifier in commercial epoxy resin. The chemical structures of synthesized polymers were clarified by FTIR method. Effects on mechanical, thermal, water sorption and electrical conductivity properties of epoxy resin were examined by adding synthesized polymers to epoxy resin in different mass ratios (2.5 %, 5 % and 7.5 %) The morphology of modified epoxy specimens were characterized by SEM and XRD. Tensile strength and hardness of all samples were found higher compared to pure epoxy. It was detected that % elongation was decreasing while modificator amount was increasing and the maximum elongation percentage (as % 0.721) was found with the TFAOK modified epoxy. TGA analysis indicated that modification with polymers did not affect thermal resistance so much. It was determined that modified epoxy samples exhibits semiconductor properties. Also, in water sorption the best result was obtained with TFAOK modified epoxy.