Farklı miktarlarda fosfor ve TKİ-hümas uygulamalarının fasulye bitkisinin verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effets of applying different doses of phosphorus and TKI-humas on yield and quality of bean
  1. Tez No: 390326
  2. Yazar: KHALFAN AWADHI MTUA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, artan miktarlarda TKİ-Hümas (Sıvı, % 12 Hümik+Fulvik asit, % 5 Organik madde, pH = 11) ve fosfor (DAP: % 18 N, % 46 P2O5) uygulamalarının Göynük-98 bodur kuru fasulye bitkisinin verim ve kalite unsurları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Konya Şeker Anonim Şirketi'nin Çumra'daki deneme tarlasında yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekkerrürlü olarak yürütülen denemede TKİ-Hümas 0 (kontrol), 4, 8, 12 L da-1 ve fosfor 0, 5, 7.5 ve 10 kg da-1 P2O5 kullanılmıştır. Denemede TKİ-Hümas ve fosfor kaynağı olarak kullanılan DAP ekim öncesinde toprağa uygulanmıştır. Denemede, bütün parsellere 5 kg N da-1 azot uygulanmıştır. Parsellere azot, farklı miktarlarda fosfor uygulamasına bağlı olarak DAP gübresi ile uygulanan azot miktarı üre gübresiyle belirtilen miktara tamamlanmıştır Araştırma sonuçlarına göre fasulye bitkisinin bitki boyu, klorofil içeriği, biyolojik verimi, tane verimi, protein verimi, yaprakta P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn, B kapsamı ve tanenin P, Fe, Cu, Mn, Zn, B kapsamı istatistiki olarak önemli düzeylerde olurken, bin tane ağırlığı, hasat indeksi ve protein oranı istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Ayrıca fasulye bitkisine 12 L da-1 TKİ-Hümas ile birlikte 5 ve 7.5 kg da-1 fosfor uygulaması ile sırasıyla 144.1 kg da-1 ve 144.9 kg da-1 verim elde edilmiş olup istatistiki olarak aralarında farklılık belirlenmemiştir. Sonuçta, benzer iklim ve toprak koşullarda fasülyenin beslenmesi, ekonomik olması ve verimin artırılması bakımından 12 L da-1 TKİ-Hümas ve 5 kg da-1 P2O5 kombinasyonu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment was to determine the effects of increasing levels of TKI-Humas (liquid, 12 % humic and fulvic acid, 5 % organic matter and pH = 11) and phosphorous (DAP: 18 % N, 46 % P2O5) application on the yield and quality of Goynuk 98 dry beans type grown under field condition of Konya Sugar's Company experimental field in Cumra. The experiment was conducted by randomized complete block design in factorial arrangements with three replications to this effects 0 (control), 4, 8, 12 L da-1 of liquid TKI-Humas and 0 (control), 5, 7.5, 10 kg da-1 P2O5 was applied to the soil before sowing using DAP as a source of phosphorus. To all plots 5 kg da-1 of nitrogen was applied. Nitrogen that was applied from DAP was complimented by urea to make up the specified amount. According to the results, application of TKI-Humas with phosphorous doses significantly increased plant height, chlorophyll content, biologic yield, grain yield, protein yield, leave P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn, B contents and grain P, Fe, Cu, Mn, Zn, B content while 1000 grain weight, harvest index and grain protein contents were not significant. Moreover application of 12 L da-1 TKI-Humas with 5 and 7.5 kg da-1 of phosphorus yielded 144.1 kg da-1 and 144.9 kg da-1 grain respectively which was statistically insignificant. As a result in the climate and soil conditions, 12 L da-1 from TKI-Humas with 5 kg da-1 of phosphorous can be recommended for high yield and plant nutriention and was also economic.